Cudowny środek na koronawirusa. Być może go nie będzie

Udostępnij post:

Być może nigdy nie pojawi się cudowny środek na koronawirusa – ocenia dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Powstanie skutecznej szczepionki lub innego środka, który wyeliminuje koronawirusa, nie jest pewne. Szef WHO wezwał kraje do rygorystycznego trzymania się zasad sanitarnych.

Cudowny środek na koronawirusa na razie nie istnieje. Nie ma w tej chwili żadnej „srebrnej kuli” na SARS-CoV-2 i może jej nigdy nie być – stwierdził szef WHO Tedros Adhanom. W trzeciej i ostatniej fazie badań klinicznych jest już kilka potencjalnych szczepionek. Dotychczasowe wyniki badań są obiecujące, ale nie daje to gwarancji, że wszystkie te wysiłki nie pójdą na marne.

– Dlatego nadal musimy robić wszystko naraz: utrzymywać fizyczny dystans, cały czas myć ręce, nosić maseczki i być czujnym – zaleca dyrektor generalny WHO.

Radzi m.in. karmiącym matkom zakażonym koronawirusem, by nie rezygnowały z karmienia dzieci piersią. Jego zalety znacząco przewyższają bowiem ryzyko infekcji. Tedros stwierdził również, że wysłany do Chin zespół badaczy WHO przygotował grunt pod planowane dochodzenie w sprawie pochodzenia koronawirusa.

Eksperci WHO komentują sytuację w najbardziej dotkniętych wirusem krajach: Indiach, Brazylii i USA. Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan zwraca uwagę, że w Indiach koronawirus zaczął pojawiać się także na terenach wiejskich, gdzie infrastruktura i możliwości leczenia są gorsze. Zduszenie niekontrolowanej transmisji wirusa będzie wymagać wiele wysiłku i może zająć długi czas.

Dyrektor techniczny WHO Maria van Kerkhove uważa, że odwrócenie sytuacji, nawet tak złej, jaka panuje w USA, jest możliwe.

– Widzieliśmy to w innych krajach, którym udało się skontrolować transmisję wirusa. Aby to zrobić potrzebne jest jednak całościowe podejście i ścisłe trzymanie się zasad. Dlatego apeluję do przyjaciół w USA, aby robili wszystko co w ich mocy, by tak się stało” – podkreśla ekspertka.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...