Cukrzycę ma co jedenasty dorosły na świecie

Udostępnij post:

Około 425 mln osób choruje na cukrzycę. To o 10 mln więcej niż w 2015 r. – wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF). W swoich statystykach organizacja bierze pod uwagę dorosłych w wieku 20-79 lat.

FID ocenia, że na cukrzycę wydaje się 12 proc. wszystkich światowych wydatków na zdrowie, czyli 618 mld euro. Choroba ta, która wiąże się z komplikacjami atakującymi oczy, serce, nerki, nerwy i stopy, w 2045 r. dotknie ok. 629 mln ludzi – przewiduje organizacja.

Według szacunków FID ponad 350 mln dorosłych jest obecnie zagrożonych wysokim ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 – to o 34 mln więcej niż w 2015 r.

Z kolei z opublikowanego raportu Eurostatu za rok 2014 wynika, że na cukrzycę cierpi ok. 6,9 proc. Europejczyków powyżej 15. roku życia, czyli prawie 30 mln osób. Tylko w siedmiu państwach UE diabetycy stanowią mniej niż 5 proc. ludności powyżej 14. roku życia: na Litwie (4,4 proc.), w Danii i Irlandii (po 4,6 proc.), na Łotwie (4,7 proc.), w Rumunii i Szwecji (4,8 proc.) oraz w Austrii (4,9 proc.). Wśród najbardziej dotkniętych cukrzycą państw członkowskich jest Francja (choruje 10 proc. obywateli) i Portugalia (9,3 proc.).

Z najnowszych danych przedstawionych pod koniec września br. przez specjalistów Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wynika, że na cukrzycę typu 1 i typu 2 cierpi już 2,9 mln Polaków, czyli 8 proc. naszego społeczeństwa.

Eurostat zauważa, że cukrzyca doskwiera najczęściej ludziom w wieku 65-74 lat (16,3 proc.) oraz tym, którzy ukończyli 75 lat (19,6 proc.). Z kolei wśród Europejczyków poniżej 45. roku jedynie 2 proc. to diabetycy.

Cukrzyca, ze względu na ogromne tempo wzrostu zachorowań, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za pierwszą niezakaźną chorobę, która przybiera rozmiary epidemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...