More

    Do programu Tele-Anioł przystępują kolejne gminy i powiaty

    Do programu Tele-Anioł zamierza włączyć się 31 gmin i sześć powiatów. W ramach innowacyjnego projektu Małopolski osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku znajdą się pod zdalną opieką.

    Osoby uczestniczące w programie Tele-Anioł otrzymują specjalne opaski przypominające z wyglądu zegarek elektroniczny. W nagłych sytuacjach umożliwiają one wezwanie pomocy.

    Według władz województwa, jest to największy taki projekt w Polsce. Uczestniczą w nim 94 małopolskie gminy, w których pod opieką znajduje się blisko 10 tys. mieszkańców.

    9 sierpnia w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych wspierających dalszą realizację przedsięwzięcia. Podpisali je przedstawiciele 31 gmin i sześciu powiatów.

    Ten innowacyjny projekt, którego celem jest objęcie opieką niesamodzielnych osób mieszkających w Małopolsce, zasięgiem objął już wiele osób, ale rekrutacja wciąż trwa.  Aby dotrzeć do kolejnych potrzebujących wsparcia, władze województwa zaprosiły do współpracy lokalnych partnerów, którzy pomogą w promocji przedsięwzięcia i w rekrutacji nowych uczestników. Małopolski Tele-Anioł wspiera osoby najbardziej potrzebujące w naszym województwie, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Zapewnia realną opiekę między innymi dzięki opasce bezpieczeństwa. Jest lekka i łatwa w obsłudze i przede wszystkim ratuje życie – mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

    Urządzenie przypomina z wyglądu zegarek elektroniczny, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza, ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem „SOS”. Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, więc można swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz w indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela.

    Aby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem „ludzi”, służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie i o liczbie przebytych kroków. Opaska jest wyposażone także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski i w czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób – dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna.

    Całkowity koszt projektu wynosi ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

    Listy intencyjne o dołączeniu do programu podpisały gminy: Bobowa, Brzesko, Chełmiec, Czernichów, Dębno, Dobra, Iwanowice, Kęty, Klucze, Korzenna, Książ Wielki, Lanckorona, Liszki, Łabowa, Łącko, Łużna, Michałowice, Moszczenica, Mszana Dolna, Muszyna, Nowe Brzesko, Pcim, Raba Wyżna, Ropa, Rzezawa, Spytkowice, Szczawnica, Świątniki Górne, Wietrzychowice, Zakliczyn, Żegocina, a także powiaty: bocheński, dąbrowski, miechowski, myślenicki, olkuski i suski.

    Red. (źródło: PAP)

    Czytaj:

    https://pharmaexpress.pl/potencjal-rynku-telemedycznego-w-oczach-polakow/

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat