Dwa typy koronawirusa. Niepokojąca prognoza COVID-19

Udostępnij post:

Czy są typy koronawirusa? Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma dowodów na to, by koronawirus się zmieniał. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Pekinie przeanalizowali genom SARS-CoV-2 pobranego od 103 osób. Zidentyfikowali dwie jego mutacje.

W efekcie, doszli oni do wniosku, że są dwa typy koronawirusa. Jest to „typ L” i „typ S” wirusa. Typ „L” zidentyfikowano u 72 osób. 29 pacjentów zaraziło się  typem „S”.

Analiza wykazała, że wirus „L” pochodzi od starszego wirusa „S”. Pojawił się on po tym, jak typ „S” przeszedł ze zwierząt na człowieka. Więcej osób jest zarażonych typem „L”. Sugeruje to, iż rozprzestrzenia się on w sposób bardziej agresywny.

Wydaje się, że mamy do czynienia z dwoma typami. Typ L może bardziej agresywnie się rozprzestrzeniać. Ale w tej chwili nie wiadomo, czy przekłada się to na przebieg samej choroby COVID-19 – mówi Ravinder Kanda z Oxford Brookes University.

Jak podkreśla Erik Volz z Imperial College London, wirusy przechodzą ewolucję, gdy trafiają na nowego człowieka. Koronawirus SARS-CoV-2 zainfekował już ponad 100 tys. osób, a są to tylko zdiagnozowane przypadki.

Specjaliści uważają, że jeśli nawet nie pojawiły się jeszcze nowe szczepy SARS-CoV-2, to wkrótce można się ich spodziewać. Chory, który zaraził się koronawirusem i się wyleczył, nie może zainfekować się po raz drugi. Jego układ odpornościowy rozpozna bowiem wirusa i następnym razem go zwalczy.

W związku z tym, wirus musi się zmieniać, aby mieć szansę na infekowanie takich osób. Stąd biorą się nowe szczepy w grypie sezonowej. Wirus zmienia się, by infekować kolejne osoby, niezależnie od tego, czy były już one w przeszłości chore czy też nie.

Dlatego też możemy spodziewać się podobnego wzorca w działaniu SARS-CoV-2. Coraz bardziej prawdopodobne stają się przewidywania, w których koronawirus zarazi 40–70% ludzkości i już z nami pozostanie – prognozują eksperci.

Red. (źródło: kopalniawiedzy.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...