E-recepty wystawiono 106 mln razy. Jak otrzymać e-receptę?

Udostępnij post:

E-recepty zastąpiły 8 stycznia br. tradycyjne recepty papierowe. Od momentu ich uruchomienia, czyli od maja 2018 r., wystawiono już ponad 106 mln elektronicznych recept. Z tego ponad 40 mln tylko w ciągu pierwszego miesiąca jej obowiązywania. W tym czasie najwięcej e-recept wystawiono pacjentom w wieku między 60 a 73 lata, a najstarszy pacjent miał 111 lat.

Dziennie wystawianych jest w Polsce średnio ok. 2 mln e-recept (dni robocze). Tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania e-recepty pacjenci otrzymali ponad 40 mln e-recept, z czego zrealizowano już ponad 70%. W Polsce najwięcej e-recept wystawia się na leki na nadciśnienie tętnicze.

Elektroniczne recepty to już codzienność w polskich gabinetach. Dziennie wystawia się ich średnio ok. 2 mln. Najważniejszą korzyścią, oprócz ułatwień dla pacjentów i lekarzy, jest wiedza dotycząca farmakoterapii. W przyszłości przełoży się to na kształtowanie polityki zdrowotnej państwa i stopniowe zwiększanie nacisku na profilaktykę oraz leczenie pacjentów we wczesnych stadiach chorób. W Estonii, która jest liderem cyfryzacji, już teraz dane pozyskane dzięki e-recepcie pomagają lekarzom w ocenie, który pacjent wymaga częstszych konsultacji lekarskich lub hospitalizacji. Cieszy nas również to, że jak pokazują statystyki, seniorzy odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Dziś są grupą, która otrzymuje i realizuje najwięcej e-recept – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

E-pacjenci – seniorzy

Najwięcej e-recept wystawiono w pierwszym miesiącu obowiązywania pacjentom powyżej 60 lat. Otrzymało je prawie 24 mln seniorów, z czego najstarsi pacjenci w Polsce – w wieku 100 lat i więcej – otrzymali prawie 8 tys. e-recept. Najstarszy pacjent, który skorzystał z e-recepty, miał 111 lat.

W efekcie, od maja 2018 r. osoby powyżej 60 lat otrzymały ponad 60 mln e-recept. Z tego ponad 50 mln zrealizowało je całkowicie lub prawie. Kolejne 10 mln czeka jeszcze na realizację. Często uzależniona jest ona od terminu ważności recepty, związanego z czasem trwania terapii. Jednorazowo lekarz może przepisać leki na maksymalnie 360 dni stosowania. W takim przypadku recepta będzie ważna przez 365 dni (jeżeli lekarz to zaznaczy). W przypadku antybiotyków, termin realizacji wynosi 7 dni od daty wystawienia. 120 dni od daty wystawienia jest przewidziane na produkty immunologiczne, a 30 dni na środki odurzające i substancje psychotropowe. W pozostałych przypadkach e-recepta jest ważna 30 dni.

Jak otrzymać e-receptę

Pacjenci mogą otrzymać e-receptę w postaci wydruku informacyjnego. Wówczas nie trzeba posiadać telefonu czy komputera. Wydruk informacyjny oprócz danych, które do tej pory znajdowały się na recepcie papierowej (nazwa leku i dawkowanie), zawiera także kod. Umożliwia on zidentyfikowanie elektronicznej recepty w systemie i wydanie leku.

Pacjenci mogą też dostać SMS-a lub e-maila z wystawioną e-receptą. Wystarczy okazać go w aptece (w przypadku SMS-a wraz z numerem PESEL), aby otrzymać lek.

Aby otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem konieczne jest zalogowanie się na swoje Internetowe Konta Pacjenta, dostępne pod adresem pacjent.gov.pl (Otworzy się w nowej karcie).

Internetowe Konto Pacjenta

Resort zdrowia zachęca wszystkich niezależnie od wieku do aktywowania swojego Internetowego Konta Pacjenta. Mogą w tym pomóc pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia.

W 16 oddziałach wojewódzkich NFZ, od kwietnia 2019 roku, znajdują się stanowiska umożliwiające potwierdzenie profilu zaufanego oraz wykwalifikowani pracownicy, którzy pomagają w pierwszym logowaniu. Mogą nam w tym również pomóc członkowie rodziny, wnukowie, dzieci. W ten sposób bliska osoba nie tylko aktywuje konto, ale też np. sprawdzi, czy babcia, mama wykupuje leki. To ważne dla osób, które już np. nie wychodzą z domu – informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Lekarze a e-recepta

W pierwszym miesiącu obowiązywania e-recepty pracownicy medyczni (lekarz, pielęgniarka, położna) w wieku 50 lat i więcej wystawili ponad 65% wszystkich e-recept, z czego personel 60+ ponad 30%. Najstarsi lekarze – w wieku 80-97 lat – wystawili w tym czasie ponad 270 tys. e-recept.

Pracownicy medyczni mają dobre przygotowanie do tego obowiązku. W 2019 r.  odbywały się liczne spotkania z lekarzami w każdym wieku i nadal je kontynuujemy. Tylko w 2019 r. przeszkoliliśmy ponad 60 tys. pracowników personelu medycznego. Wśród lekarzy uczestniczących w szkoleniach było wielu seniorów, którzy z entuzjazmem podchodzili do nowego rozwiązania. Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 97 lat. To pokazuje, że wiek nie jest barierą. Cyfryzacja bowiem to nie kwestia metryki, ale mentalności i percepcji. Z myślą o tych najbardziej nieprzekonanych, powołana została instytucja asystenta lekarza, który w imieniu lekarza seniora może wystawić e-receptę – podsumowuje Janusz Cieszyński.

Red. (źródło: CSIOZ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...