Amerykańska giełda to światowa potęga pod względem liczby spółek z szeroko pojętego sektora medycznego. Na samym Nasdaq’u jest ich ponad 590. Ponad 330 z nich zaliczanych jest do segmentu farmaceutycznego, a około 140 to firmy stricte biotechnologiczne. Do tego poza Nasdaq’iem mamy całą rzeszę spółek Big Pharma, w których jedną z aktywności jest biotechnologia.

Listę uzupełnia kojarzony w Polsce z chemią koncern Johnson & Johnson, który ze sprzedaży leków osiąga blisko połowę przychodów. Dla porównania warto dodać, że na warszawskim rynku notowanych jest zaledwie kilkanaście firm biotechnologicznych, z czego większość na niepłynnym NewConnect. Na szczęście akcje koncernów farmaceutycznych notowanych na Wall Street są w zasięgu polskiego inwestora. Możliwość kupna papierów wartościowych lub kontraktów CFD znajdziemy w ofercie wybranych brokerów.

Najwyżej wycenianą spółką biotechnologiczną jest wspomniany Johnson & Johnson, którego kapitalizacja sięga 287 mld dolarów. Przychody giganta w 2015 roku zamknęły się kwotą 70 mld dolarów, z czego na produkty farmaceutyczne przypadło 31,4 mld dolarów. Na czysto J&J zarobił 15,4 mld dolarów, a po korekcie o zdarzenia jednorazowe 17,5 mld dolarów. W ciągu ostatnich sześciu lat spółka wprowadziła na rynek 16 nowych produktów leczniczych, w tym pierwsze ludzkie ciało monoklonalne – DARZALEX. W 2016 roku Johnson & Johnson liczy na uzyskanie pozwolenia na kolejnych 6 produktów farmaceutycznych. W trakcie badań jest 70 nowych cząstek i 150 projektów badawczych na różnych etapach rozwoju.

Kolejny pod względem kapitalizacji jest szwajcarski Roche, właściciel patentu na Herceptin i MabThera, czyli leków, których biopodobną postać zamierza wprowadzić na rynek polski Mabion. Przychody spółki z Bazylei w zakończonym właśnie roku obrotowym wyniosły 48,1 mld CHF, z czego dywizja farmaceutyczna wygenerowała 37,3 mld CHF obrotu. Warto dodać, że za ponad 1/3 wyniku dywizji odpowiadają dwa leki: Avastin (6,68 mld CHF) oraz Herceptin (6,54 mld CHF). Sprzedaż obu farmaceutyków w ubiegłym roku urosła o blisko 10 proc. Znacznie wyższe dynamiki koncern odnotował na sprzedaży innych leków onkologicznych: Perjeta (+61 proc. r/r do 1,44 mld CHF) oraz Kadcyla (+51 proc. r/r do 768 mln CHF). W 2015 roku Roche uzyskał atesty dla pięciu nowych produktów. Koncern zakończył rok 2015 z wynikiem 9,06 mld CHF czystego zysku, co stanowi spadek o prawie 500 mln CHF r/r.

Na podium stanął też Pfizer, z wyceną rynkową 185 mld dolarów. Koncern w 2015 r. uzyskał 48,8 mld przychodów i zaraportował 7,7 mld zysku netto. W ciągu ostatnich pięciu lat Pfizer rozpoczął 25 badań klinicznych, z których 15 zakończyło się uzyskaniem dopuszczenia farmaceutyku do obrotu. Wśród produktów spółki znajdziemy miedzy innymi szczepionkę przeciwko pneumokokom Prevenar 13, przeznaczony do leczenia raka piersi Ibrance, czy Xeljanz mający zastosowanie w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Medyczny holding w 2015 r. przejął spółkę Hospira, a w drugiej połowie 2016 r. zamierza sfinalizować połączenie z Allergan’em, firmą słynącą z produkcji botoksu. Wartość kontraktu to 160 mld dolarów, co oznacza, że będzie to największa transakcja w historii branży farmaceutycznej. Firma powstała po połączeniu będzie światowym liderem farmaceutycznym pod względem sprzedaży.

21 koncernów farmaceutycznych sprzedało w 2015 r. leki za 600 mld USD. W ubiegłym roku największe przychody wśród wszystkich spółek biotechnologicznych osiągnął Johnson & Johnson. Należy jednak podkreślić, że z kwoty 70,7 mld USD tylko połowa to sprzedaż leków. Drugie miejsce zajmuje Novartis (50,36 mld USD), który w 2015 r. wypracował 7 mld dolarów czystego zysku, natomiast trzecie należy do szwajcarskiego Roche (49,7 mld USD). Tuż za podium uplasowały się Pfizer (47,92 mld USD) oraz niemiecki Bayer (47,7 mld USD).

Patrz ranking

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ