Gedeon Richter inwestuje w rozwój leków w formie nanocząsteczek

Udostępnij post:

W Polsce zlokalizowane jest jedno z trzech największych centrów badawczo-rozwojowych firmy Gedeon Richter, globalnego koncernu farmaceutycznego wywodzącego się z Węgier. Firma rocznie przeznacza na badania i rozwój przeszło 110 mln euro.

W ramach nowej inwestycji w polskiej siedzibie Gedeon Richter powstało laboratorium, którego celem będzie m.in. otrzymywanie nanocząstek.

Gedeon Richter Polska rocznie przeznacza 10% swojego przychodu na prace badawczo-rozwojowe. W ostatnim roku 20% całkowitych kosztów inwestycyjnych związanych było z rozbudową własnej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Jednym z największych przedsięwzięć z obszaru R&D jest realizowany wspólnie z polskim Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju projekt poszerzenie krajowego oddziału R&D o obszar nanotechnologii.

Oddane do użytku nowe laboratorium, docelowo będzie zajmowało się m.in. otrzymywaniem nanocząstek na skalę produkcyjną, spełniających standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania. Leki oparte o substancje czynne w formie nanocząsteczek będzie cechowała większa dostępność biologiczna oraz mniejsza liczba działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa – informuje koncern.

Gedeon Richter to jedna z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, która specjalizuje się w wytwarzaniu produktów leczniczych. Dzięki rozwojowi w dziedzinie chemii steroidów koncern odgrywa znaczącą rolę na świecie w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych, czy innowacyjnych leków zwalczających choroby centralnego układu nerwowego związane z zaburzeniami poznawczymi, autyzmem, migrenami i leczeniem otyłości.

Grupa Gedeon Richter w segmencie badań i rozwoju zatrudnia ponad 1000 pracowników. Dział R&D zlokalizowany w Polsce zajmuje się opracowywaniem stałych oraz płynnych doustnych postaci leków. Oddział w Polsce jest jednym z trzech centrów B+R w grupie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie w trakcie realizacji ma 40 różnych projektów rozwojowych, z których część jest już gotowa do transferu technologii na skalę masową.

– Nanotechnologia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy, dzięki której możliwy jest rozwój nowych kierunków badań. Z jej zastosowaniem łączymy duże nadzieje, zwłaszcza w obszarze leków przeznaczonych dla kobiet – jako grupa Richter należymy do czołówki firm produkujących leki hormonalne, dysponujemy w tej dziedzinie kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Posiadamy również najszersze portfolio produktów skierowanych do kobiet ze wszystkich europejskich producentów – mówi Renata Pawlak-Morka, Dyrektor Rozwoju Produktów w Gedeon Richter Polska.

Gedeon Richter z siedzibą w Budapeszcie jest jedną z największych firm sektora farmaceutycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, rozwijającą działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. Po osiągnięciu do końca 2018 r. kapitalizacji rynkowej na poziomie 3,2 mld euro (3,6 mld dol.) skonsolidowana sprzedaż firmy kształtowała się na poziomie ok. 1,4 mld euro (1,6 mld dol.).

Wachlarz produktów obejmuje takie obszary terapeutyczne, jak ginekologia, ośrodkowy układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy. Spółka koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Angażuje się też w rozwój produktów biopodobnych.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...