Grupa Famicord wchodzi na portugalski rynek

Udostępnij post:

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A., wiodący podmiot w międzynarodowej Grupie Famicord, zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy i w Turcji, podpisał w dniu 12 lipca 2018 r. umowę nabycia większościowego pakietu akcji portugalskiej spółki Stemlab, która jest największym bankiem komórek macierzystych na Półwyspie Iberyjskim i jednym z największych w Europie.

Grupa Stemlab prowadzi działalność w Portugalii (lider z ponad 60-proc. udziałem w rynku bankowania komórek macierzystych- łącznie w sektorze B2B i B2C), Hiszpanii i Szwajcarii oraz poprzez partnerów biznesowych we Włoszech. Na koniec 2017 r. Stemlab przechowywał łącznie ok. 98 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ok. 120 tys. wszystkich rodzajów materiałów biologicznych.

Według szacunków spółki, Stemlab ma ok. 7-proc. udział w pozyskiwaniu nowych próbek krwi pępowinowej na rynku europejskim, licząc kanały B2C i B2B. Stemlab prowadzi także badania w zakresie produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP) i posiada w tym obszarze kilka patentów. W 2017 r. Stemlab miał 6,1 mln euro skonsolidowanych przychodów i 1,5 mln euro EBITDA gotówkowej (skorygowana o zdarzenia jednorazowe). Zgodnie z szacunkowymi projekcjami finansowymi przychody Stemlab w roku 2018 wyniosą 7,3 mln euro, a oczyszczona EBITDA gotówkowa 2,1 mln euro.

Umowa z akcjonariuszami spółki Stemlab dotyczy przejęcia przez PBKM 88 proc. udziałów spółki od funduszu private equity Riverside Company oraz 7,6 proc. udziałów od założycieli i kierownictwa spółki (akcjonariusze mniejszościowi). Po transakcji PBKM będzie w posiadaniu 95,6 proc. akcji spółki Stemlab. Pozostałe 4,4 proc. akcji spółki Stemlab będzie należało do członka Rady Dyrektorów, pełniącego funkcję dyrektora zarządzającego (CEO) Stemlab, Pana Andre Gomes, a 0,01 proc. akcji do jeszcze jednego włoskiego akcjonariusza mniejszościowego. PBKM ma opcję odkupu pozostałego pakietu akcji Stemlab, które będą w posiadaniu Pana Andre Gomes.

PBKM za przejęcie kontroli nad Stemlab zapłaci 16,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 71 mln zł, skorygowane o dług netto spółki. Ponadto przy spełnieniu określonych w umowie parametrów wzrostu wyników Stemlab w okresie od drugiej połowy 2018 r. do pierwszej połowy 2019 r., PBKM może dodatkowo zapłacić akcjonariuszom Stemlab maksymalnie 2 mln euro (tzw. klauzula earn-out), co jest uzależnione od wzrostu sprzedaży w Stemlab. Dodatkowo w przypadku powodzenia podpisanego projektu Stemlab na rynku chińskim w przeciągu dwóch lat połowa zysku z tego projektu ma trafić do sprzedających.

Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy porozumienie. Z wielką przyjemnością łączymy siły z firmą taką jak PBKM, która podziela te same wartości i wizję w dziedzinie komórek macierzystych, tworząc wspólnie największy bank krwi pępowinowej w Europie. Związek ten pozwoli dwóm przedsiębiorstwom, które najbardziej inwestują w badania oraz terapie komórkowe w Europie, wzmocnić rozwój nowych terapii i leczenie większej liczby pacjentów – mówi Andre Gomes, członek Rady Dyrektorów Stemlab, pełniący funkcję dyrektora zarządzającego (CEO) Stemlab.

Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem uzyskania finansowania na akwizycję przez PBKM i wydania zgody na przejęcie przez portugalski urząd antymonopolowy z uwagi na ponad 50 proc. udział Stemlab na rynku portugalskim. PBKM spodziewa się zamknięcia transakcji w terminie do 60 dni od daty podpisania umowy.

PBKM ma za sobą kilkanaście z sukcesem zakończonych transakcji przejęć na rynku europejskim i jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem strukturalnym i organizacyjnym, aby osiągać dalszy wzrost dzięki akwizycjom. Rynek banków komórek macierzystych, zarówno w Europie jak i na świecie, jest obecnie w fazie konsolidacji i częścią naszej strategii jest odgrywanie aktywnej roli w tym procesie. Przejęcie spółki Stemlab wzmocni pozycję Grupy Famicord w Europie, a szczególnie w Portugalii, gdzie Stemlab ma pozycję lidera. Ponadto widzimy istotne synergie kosztowe wynikające z możliwości współpracy pomiędzy naszymi laboratoriami, w szczególności w Szwajcarii oraz połączeniem spółek zależnych PBKM i Stemlab działających w Hiszpanii. Po pierwszym kwartale 2018 r. w połączonej Grupie Famicord i Stemlab było przechowywanych około 263 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz łącznie około 347 tys. próbek wszystkich materiałów biologicznych, co znacząco zwiększa skalę naszego biznesu i umacnia Grupę Famicord wśród największych banków komórek macierzystych na świecie. Ponadto, biorąc pod uwagę silną obecność Stemlab na różnych rynkach i kanałach sprzedaży, razem będziemy mieli ok. 28-proc. udział w preparatyce nowych próbek na rynkach europejskich, co daje nam pozycję absolutnego lidera pod tym względem. Warto podkreślić, że Stemlab oprócz bankowania krwi pępowinowej, jest także zaangażowany w badania z wykorzystaniem komórek macierzystych w terapiach eksperymentalnych. Potencjał i doświadczenie Stemlabu w tym obszarze będziemy chcieli wykorzystać do przyspieszenia oraz optymalizacji kosztów badań prowadzonych przez PBKM – wyjaśnia Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM.

Transakcja będzie sfinansowana przez PBKM poprzez zaciągnięcie długu. W dniu 14 maja 2018 r. zarząd PBKM ustanowił program emisji obligacji na okaziciela, w którym łączna kwota nominalna obligacji nie przekroczy 100 mln zł. Na emisję obligacji PBKM zgodę wyraziła Rada Nadzorcza spółki. Zgodnie z deklaracjami spółki, pozyskane z emisji obligacji środki finansowe zostaną wykorzystane na inwestycje w dalszy rozwój Grupy PBKM, przede wszystkim na planowane akwizycje podmiotów prowadzących banki komórek macierzystych w Europie. Niewykluczone, że zamiast emisji obligacji PBKM skorzysta z opcji zaciągnięcia kredytu lub finansowania mieszanego.

Rynek portugalski jest bardzo specyficzny – rocznie w Portugalii jest ok. 86 tys. porodów, z czego ok. 10 proc. rodziców decyduje się na skorzystanie z usług bankowania komórek macierzystych pozyskiwanych z krwi pępowinowej po porodzie. Konkurencja na rynku portugalskim, po konsolidacji w ostatnich latach dokonanej przez Stemlab, jest umiarkowana. Dominuje model przedpłat za bankowanie, co pozytywnie wpłynie na przepływy pieniężne Grupy Famicord w kolejnych latach. Grupa Stemlab dynamicznie poprawiła swoje wyniki w ciągu ostatnich lat na tym rynku, zarówno poprzez wzrost liczby pozyskanych klientów w Portugalii i we Włoszech, jak również poprzez zwiększenie portfolio usług.

Stemlab został założony w 2003 r. i był jednym z pierwszych niepublicznych banków komórek macierzystych w Europie. Od początku działalności prowadził także własne badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu i terapiach eksperymentalnych. W latach 2006-08 rozszerzył działalność wchodząc do Hiszpanii, gdzie ma spółkę zależną oraz do Włoch – poprzez nawiązanie współpracy z dwoma partnerami na tym rynku. Od 2016 r. jest również obecny w Szwajcarii.

Stemlab należy do czołówki europejskich graczy w bankowaniu komórek macierzystych. Interesującym obszarem działalności Stemlab są własne badania nad opracowaniem zaawansowanych produktów leczniczych na bazie komórek macierzystych. Obecnie Stemlab koncentrujące się głównie na badaniach nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i onkologii. Stemlab posiada 2 międzynarodowe patenty dotyczące zastosowań komórek macierzystych w przewlekłym leczeniu stopy cukrzycowej oraz chorób niedokrwiennych mięśnia sercowego. Stemlab rozwija także działalność na rynku azjatyckim – wspiera partnera z Chin w stworzeniu nowoczesnego laboratorium przystosowane do bankowania komórek macierzystych w prowincji Nanchang.

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych, zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z ponad 20-proc. udziałem w rynku. Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. Grupa przechowywała 164 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ponad 225 tys. wszystkich próbek materiału biologicznego.

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pozycja lidera) i Turcja (pozycja lidera). Famicord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim (pozycja lidera), rumuńskim (pozycja nr 2), włoskim (pozycja nr 5) i łotewskim (pozycja lidera), a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi także na szwedzkim, brytyjskim, serbskim, ukraińskim i innych.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...