GSK – inwestycje na polskim rynku farmaceutycznym

Udostępnij post:

W ciągu ostatnich 20 lat firma GSK zainwestowała w Polsce 2 mld zł. Zmodernizowała i rozbudowała fabrykę leków w Poznaniu, zbudowała 5 centrów kompetencji i prowadzi 50 badań klinicznych. Spółka zatrudnia ok. 2 tys. osób. W Polsce funkcjonują także 2 centra logistyczno-dystrybucyjne realizujące rocznie ok. 760 tys. dostaw leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia GSK na rynki europejskie i wschodnie.

Pierwsze inwestycje GSK w Polsce, globalnej firmy działającej w sektorze ochrony zdrowia i inwestora w polskim przemyśle farmaceutycznym, odbyły się w 1998 r., kiedy poznańska fabryka leków została włączona do globalnej sieci fabryk GSK. Przez ten czas do produkcji wprowadzono 81 transferów leków, dzięki czemu znacznie zwiększył się wolumen wytwarzanych w Polsce produktów. Każdego dnia w fabryce produkowanych jest 8,7 mln tabletek i 1,3 mln kapsułek. Obecnie, firma eksportuje produkty na ponad 130 rynków globalnych, w porównaniu do ok. 20 w roku 1998 r.

W 2017 r. GSK uruchomiła nową inwestycję, czyli produkcję innowacyjnych, chronionych patentem leków stosowanych w leczeniu zakażeń HIV.  Są to terapie stosowane na skalę globalną, znajdujące się w kluczowych międzynarodowych wytycznych, a także na liście Essential Medicines Światowej Organizacji Zdrowia. Leki produkowane w Poznaniu od 2017 r. plasują się wśród najczęściej stosowanych leków HIV na świecie. Trafiają one do pacjentów w ok. 130 krajach. Leki HIV są produkowane w Poznaniu od kilkunastu lat. Po raz pierwszy trafiły do poznańskiej fabryki w 2006 r., a kolejne transfery miały miejsce już w roku 2012. 

Produkcja najnowszych leków HIV w Polsce to doskonały dowód na to, że jest to dobry kraj do prowadzenia działalności opartej o badania i rozwój oraz innowacje. Innowacje są wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie nasze działania prowadzone w Polsce. Dziś dostarczamy polskim pacjentom wiele nowych rozwiązań terapeutycznych, takich jak pierwsza na świecie szczepionka przeciw zakażeniom meningokokami typu B, nowoczesne leczenie biologiczne dla chorych na astmę ciężką czy wspomniane już leki antyretrowirusowe. Innowacje, które opracowujemy z myślą o pacjentach, są siłą napędową dla nowych rozwiązań, które wdrażamy w innych obszarach działalności – mówi Nikos Xydias, dyrektor generalny GSK w Polsce.

Obecnie firma prowadzi w Polsce 50 badań klinicznych o wartości ponad 12 mln zł w 8 obszarach terapeutycznych, m.in. w onkologii, kardiologii czy chorobach autoimmunologicznych. Obejmują one 800 pacjentów.

Polska jest także centrum zarządzania dostawami leków i szczepionek oraz produktów ochrony zdrowia na rynki zagraniczne. Centrum dystrybucyjno-logistyczne w Gądkach zarządza dostawami leków i szczepionek do 30 tys. punktów w 12 krajach europejskich, realizując rocznie 750 tys. dostaw. Z kolei za dystrybucję produktów ochrony zdrowia odpowiada centrum dystrybucyjno-logistyczne w Kampinosie, które realizuje rocznie 11 tys. dostaw ok. 130 mln produktów konsumenckich na 16 rynków.

Przez ostatnich kilkanaście lat GSK zbudowała w Polsce również 5 centrów kompetencji. Największym jest Centrum Usług Biznesowych GSK IT, utworzone w 2005 r. i zatrudniające obecnie 700 osób. Tworzy je m.in. 6 specjalistycznych zespołów, które wspierają od strony technologicznej, informatycznej i obliczeniowej procesy badawczo-rozwojowe prowadzące do opracowania nowych leków i szczepionek, ich produkcji, jak i codzienną działalność powiązaną z dostarczaniem produktów leczniczych pacjentom na całym świecie. Pozostałe centra zajmują się finansami, nadzorem nad bezpieczeństwem farmakoterapii, projektami marketingowymi i medycznymi oraz kwestiami regulacyjnymi.

Inwestycje GSK w Polsce to przykład konsekwentnego i zwiększającego się zaangażowania w rozwój polskiej gospodarki. Mówimy nie tylko o inwestycjach związanych z produkcją i eksportem, ale także o tych budujących inteligentną reindustrializację. Dzięki nim w centrach kompetencji możemy tworzyć nowe, wysokopłatne miejsca pracy i prowadzić innowacyjne projekty o zasięgu globalnym zasięgu – wyjaśnia Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych i publicznego rynku szczepionek GSK. 

GSK w Polsce zatrudnia ok. 2000 osób. Ponad 75 proc. pracowników ma wykształcenie wyższe. W 2017 r.  firma odprowadziła ok. 250 mln zł podatków i składek ZUS. Na co dzień współpracuje z ok. 2400 podmiotami.

Red. (źródło: GSK)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...