Jest płatny test na koronawirusa. Ile kosztuje?

Udostępnij post:

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie wprowadził cennik na test na koronawirusa. Fachowa nazwa badania to „Identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR”. Do tej pory łącznie przebadano w Polsce 180 pacjentów, 12 osób jest w trakcie badania. Łącznie pobrano 208 próbek – podaje Anna Dela, pełnomocniczka ds. badań i rozwoju NIZP-PZH.

Test na koronawirusa kosztuje 500 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby, które lekarz podejrzewa o chorobę, mają badanie za darmo.

– Nie jest tak, że każda dowolna chęć przebadania się przez obywatela jest refundowana przez państwo. Wszystko jest tak, jak w sytuacji każdych innych świadczeń. Jeżeli ktoś ma wskazania, wykonujemy badania niezależnie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony, czy nie – tłumaczy minister zdrowia  Łukasz Szumowski.

W Polsce działają dwa laboratoria badające próbki pod kątem obecności koronawiursa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę zakaźną układu oddechowego, nazwaną COVID-19. Ośrodkami tymi są Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i laboratorium w warszawskim szpitalu zakaźnym. Kolejnych sześć jest uruchamianych. Mają one dołączyć do procesu diagnostycznego.

NIZP-PZH nie wykonuje badań komercyjnych. Są one zlecane w ściśle określonych sytuacjach, zgodnie z ustaleniami głównego inspektora sanitarnego i resortu zdrowia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zgodnie z informacją chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Państwie Środka wzrosła do 2715. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 52 zgony.

We wtorek zanotowano również pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. W ostatnich dniach największe emocje wywołał znaczny wzrost liczby zachorowań w północnych Włoszech. Dziewięć zgonów zanotowano dotąd w Lombardii, a dwa w Wenecji Euganejskiej. Te dwa regiony na północy są ogniskami koronawirusa. Liczba osób zarażonych w całym kraju wynosi 322, a w ciągu niecałej doby zmarły cztery osoby.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...