Koronawirus w Afryce może zabić 190 tys. ludzi. Zakazi się 230 mln 

Udostępnij post:

Koronawirus w Afryce może pochłonąć do 190 tys. ofiar śmiertelnych, a zakazić się może nawet 231 mln mieszkańców kontynentu. Tak zakłada model opracowany przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia.

Naukowcy związani z WHO przewidują, że koronawirus w Afryce wywołuje mniejszą pandemię niż w Europie. Jego konsekwencje mogą być jednak bardzo poważne, jeśli wprowadzone przez państwa środki mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa zawiodą.

Raport ekspertów zakłada, że w takim scenariuszu w ciągu 12 miesięcy zainfekowany zostanie prawie co czwarty mieszkaniec Afryki. Z tego aż 88 proc. – m.in. z racji młodego wieku – przejdzie chorobę bez objawów, a tylko 4 proc. będzie miała poważne objawy.

To jednak wystarczy, aby przeciążyć systemy opieki zdrowotnej w większości państw. Model przewiduje, że do szpitala trafi ponad 4,6 mln osób. Liczba ewentualnych ofiar śmiertelnych szacowana jest na 83-190 tys.

Jak dotąd, według oficjalnych statystyk, Afryka jest jednym z kontynentów z najmniejszą liczbą zakażeń koronawirusem. To jedynie ok. 1 proc. wszystkich wykrytych przypadków na świecie. Choć dane na temat infekcji nie wszędzie są kompletne. Eksperci wskazują jednak, że czynnikami predestynującymi Afrykę może być m.in. znacznie młodsza struktura demograficzna oraz mniejsza mobilność.

Dotychczas najwięcej wykrytych przypadków jest w Republice Południowej Afryki (12,7 tys.) i Egipcie (10,8 tys.). W Egipcie zanotowano też największą liczbę zgonów przypisanych Covid-19 – 571.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...