Medicalgorithmics kontynuuje wzrost sprzedaży usług poza rynkiem USA

Udostępnij post:

Medicalgorithmics kontynuuje zmiany modelu biznesowego oraz wzrost poziomu sprzedaży usług poza rynkiem USA – informuje polska firma opracowująca zaawansowane systemy dla kardiologii. Spółka za trzy kwartały 2019 r. wykazała 136,3  mln zł przychodów i 19 mln zł EBITDA w stosunku do – odpowiednio: 142,5 mln zł i 22,7 mln zł w porównywalnym okresie.

Przychody ze sprzedaży Medicalgorithmics za trzy kwartały 2019 r. wyniosły 42,2 mln zł, w porównaniu do 48,8 mln zł rok wcześniej, EBITDA ukształtowała się na poziomie 2,8 mln zł, wobec 6,4 mln zł w ciągu trzech kwartałów 2018 r.

W okresie trzech kwartałów 2019 r. przychody Grupy wyniosły 136,3 mln zł i były nieznacznie niższe (o 4,6%) w ujęciu rok do roku. Wpływ na poziom przychodów miała mniejsza liczba świadczonych usług medycznych, co przełożyło się na spadek przychodów Medi-Lynx, spółki zależnej działającej na terenie USA. Dodatni wpływ na poziom przychodów miał wyższy o 8% średni kurs USD/PLN. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły 133,7 mln zł i stanowiły ponad 98% całości przychodów, pozostałe przychody pochodzą ze sprzedaży urządzeń do podmiotów niepowiązanych.

W samym trzecim kwartale br. przychody ze sprzedaży wyniosły 42,2 mln zł versus 48,8 mln zł w porównywalnym okresie, co oznacza spadek o 7%. Zmiana przychodów w ujęciu kwartalnym jest bezpośrednio związana ze spadkiem liczby badań wykonywanych przez Medi-Lynx. EBITDA wyniosła 2,8 mln zł w porównaniu do 6,4 mln zł. Przyczyną tego spadku jest trwający w spółce proces zmiany modelu sprzedaży.

Warto zwrócić uwagę na dynamiczny wzrost przychodów poza największym rynkiem zbytu – USA. Firma zwiększyła swoje przychody na pozostałych rynkach o 192% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. Grupa rozwija sprzedaż w Indiach, Polsce, a także w Kanadzie, krajach skandynawskich, Czechach i Australii.

Zysk netto wygenerowany w okresie I-III kw. wyniósł 3,9 mln zł, a zysk netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 5,9 mln zł. W analogicznym okresie poprzedniego roku zysk netto wyniósł 10,9 mln zł, a zysk jednostki dominującej 8,4 mln zł. EBITDA wyniosła 19 mln zł versus 22,7 mln zł w porównywalnym okresie (spadek o 16%).

Koszty działalności operacyjnej za okres trzech kwartałów br. wyniosły 131,3 mln zł i wzrosły o 4% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Główny wpływ na wyższe koszty miał wzrost średniego kursu dolara. Najbardziej istotna pozycję w strukturze kosztów działalności operacyjnej (59%) stanowią koszty świadczeń pracowniczych i spadły one w stosunku do porównywalnego okresu o ok. 7%.

– Spółka kontynuuje proces zmiany modelu biznesowego oraz reorganizacji zatrudnienia w związku ze zmianą formuły sprzedaży usług na rynku USA. Staramy się utrzymać dotychczasowy poziom przychodów, choć sygnalizowaliśmy, że planowana zmiana modelu biznesowego może przejściowo, acz istotnie wpłynąć na nasze wyniki finansowe i sprzedaż za raportowany okres. Poza eksploracją nowych rynków jak Kanada, Skandynawia oraz obszar Bliskiego Wchodu, o którym myślimy bardzo przyszłościowo – nieustannie koncentrujemy się na rozwoju na naszym kluczowym rynku, czyli USA. Teraz też mają, zmienia się tylko formuła rozliczeń. Chcielibyśmy żeby na koniec 2019 r. umowy o współpracy podpisane przez Medi-Lynx z ubezpieczycielami pokrywały populację USA w ponad 80 proc. Jednocześnie prowadzimy badania nad nowymi rozwiązaniami, które korzystają z najnowszych technologii deep learning, chcemy dywersyfikować nasze usługi, poszukujemy też nowych zastosowań dla naszych technologii, jak na przykład monitorowanie pacjentów po zabiegach szpitalnych. W krótkim okresie przechodzimy dynamiczną transformację: zmianę modelu biznesowego i sprzedaży w USA. Dostrzegamy już odwrócenie negatywnego trendu w liczbie miesięcznych wniosków o płatność. Jednocześnie na wyniki wpływać będzie jeszcze obniżenie poziomu stawek za badania związane ze zmianą modelu biznesowego Grupy – ten efekt nie był jeszcze w pełni widoczny w III kw. 2019 r. – komentuje Marek Dziubiński, prezes zarządu Medicalgorithmics S.A.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...