Na Mazowszu wszczepiono mikroskopijny rozrusznik serca

Udostępnij post:

Najmniejszy rozrusznik serca o rozmiarach tabletki witaminowej po raz pierwszy na Mazowszu wszczepili lekarze Instytutu Kardiologii w Warszawie – poinformował PAP Paweł Drożdżak z firmy Medtronic.

Nowej generacji stymulator Micra TPS (Transcatheter Pacing System) ma zaledwie 24 mm, ok. 6 mm średnicy i waży 1 gram. Jest 10 razy mniejszy od tradycyjnych stymulatorów, które są wykorzystywane w Polsce od ponad 50 lat. W przyszłości będą coraz częściej stosowane tego rodzaju zminiaturyzowane aparaty.

Zabiegi polegają na tym, że miniaturowy rozrusznik wszczepiany jest bezpośrednio do prawej komory serca, za pomocą cewnika umieszczonego przez niewielkie nacięcie w żyle udowe. Nie trzeba wykonywać nacięcia na klatce piersiowej, jak to się robi w przypadku tradycyjnych stymulatorów. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko powikłań, szczególnie powstania infekcji bakteryjnej.

Zakażenie takie zdarza się u 2 pacjentów na 1000 rozrusznikolat. Związane jest ono z obecnością elektrod w jamach serca. Do zakażenie dochodzi najczęściej podczas wszczepienia całego układu, zapalenie wsierdzia zdarza się w co dziesiątym przypadku takiego zakażenia.

Nowy stymulator wszczepiono w naszym kraju 26 pacjentom. Na całym świecie wykorzystano go już u 1,3 tys. pacjentów. Pierwsze wszczepienie tego implantu na świecie miało miejsce w 2014 r. w Austrii.

Pierwszy na świecie stymulator 8 października 1958 r. wszczepił szwedzki kardiochirurg dr Ake Senning. Otrzymał go Szwed Arne Larsson, który przeżył 86 lat, zmarł w 2001 r. Wszczepiono mu aż 24 stymulatory kolejnych generacji. Wcześniej od niego zmarł operujący go dr Senning.

W Polsce pierwszy stymulator w 1963 r. w Gdańsku wszczepili prof. Zdzisław Kieturakis i dr Wojciech Kozłowski.

Źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...