Na szczepionkę przeciwko koronawirusowi potrzeba 100 mld dolarów

Udostępnij post:

Na szczepionkę przeciwko koronawirusowi potrzeba 100 mld dolarów – ocenia Światowa Organizacja Zdrowia. Na walkę z pandemią koronawirusa potrzebne są miliardy dolarów, a zebrano tylko 10 proc. tej sumy – informuje szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wzywa do zwiększenia wysiłku finansowego w walce z pandemią.

Ponad 100 mld dolarów potrzebnych na samą szczepionkę może się wydawać dużą sumą i nią jest. Ale to wciąż mało pieniędzy w porównaniu z 10 bln dolarów, które władze krajów G20 wydały na pomoc finansową dla gospodarek ogarniętych kryzysem z powodu koronawirusa – zwraca uwagę szef WHO.

Zaznacza, że istnieje duża luka między sumą środków potrzebnych na walkę z koronawirusem, a zadeklarowanymi wpłatami. Na razie współprowadzona przez tę organizację globalna inicjatywa, mająca na celu rozwój i sprawiedliwy dostęp do testów, leków i szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, zebrała 10 proc. potrzebnych środków.

Dyrektor generalny WHO podkreśla, że w tym tygodniu nieuchronnie będą kolejne smutne statystyki związane z pandemią. Liczba potwierdzonych zakażeń przekroczy 20 mln, a zgonów – 750 tys.

– Rządy muszą się zmobilizować do działania, a obywatele powinni przestrzegać zalecanych środków bezpieczeństwa. Nowa Zelandia, Rwanda, kraje regionu Mekongu oraz wyspiarskie państwa Karaibów i Pacyfiku to miejsca, w których udało się opanować pandemię – informuje Ghebreyesus.

Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych, Mike Ryan, przypomina, że wirus SARS-CoV-2 nie ma charakteru sezonowego. Dlatego jest trudniejszy do opanowania. Łagodzenie środków walki z pandemią skończy się ponownym zwiększeniem zachorowań – ostrzega.

Apeluje o utrzymanie na terenach, na których – jak się wydaje – poradzono sobie już z epidemią, środków spowalniających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Uważa, że istnieje konieczność wprowadzenia ich wszędzie tam, gdzie SARS-CoV-2 nadal szybko się rozprzestrzenia.

Red. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...