Najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych określa ustawa, którą rząd zajął się na posiedzeniu 9 czerwca. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt dotyczy stopniowej poprawy warunków płacowych pracowników podmiotów leczniczych.

Propozycja ma zniwelować dysproporcje w zakresie poziomu zasadniczych wynagrodzeń grup pracowników zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej. Zmianie ma ulec wysokość tzw. kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze, która na dzień 1 lipca 2019 r. ma być podwyższona z 3900 zł do 4200 zł.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy alarmuje, że pensje w służbie zdrowia już niedługo mogą zmaleć.

– Uwaga lekarze specjaliści! Zbliża się koniec promocji. Wasze pensje już niedługo mogą spaść! Wraz z końcem przyszłego roku wygasa finansowanie podwyżek dla lekarzy specjalistów. To oznacza, że ich zarobki zimniejszą się o 1000 zł brutto – alarmuje OZZL.

Tzw. ustawa Szumowskiego gwarantuje pensję zasadniczą lekarzy w wysokości 6750 zł brutto, co stanowiło ok. 1,5 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Jednak przepisy o świadczeniach zdrowotnych gwarantują finansowanie wyższych wynagrodzeń lekarzy tylko do końca 2020 roku. Tak zapisane zostały aneksy do umów o pracę 17 tys. specjalistów.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA