New Delhi – bakteria Klebsiella pneumoniae NDM w Zielonej Górze

Udostępnij post:

New Delhi – bakteria Klebsiella pneumoniae NDM pojawiła się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Wojewoda lubuski skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z jej wystąpieniem.

New Delhi – bakteria Klebsiella pneumoniae NDM to pałeczka zapalenia płuc odporna na antybiotyki. Żyje na skórze i w przewodzie pokarmowym. Wydalana jest wraz z kałem zarówno osoby chorej, jak i zdrowego nosiciela, może więc przenieść się poprzez niezdezynfekowaną toaletę. Bakterie świetnie przystosowane są do życia w układzie pokarmowym człowieka. Mogą przebywać w organizmie nawet przez kilka lat, nie ujawniając się.

Zawiadomienie dotyczy kwestii związanej z zaniedbaniami proceduralnymi, z niepodjęciem działań, kiedy powinny one zostać podjęte pierwotnie, kiedy pojawił się tzw. pacjent zero i kiedy szpital miał już wiedzę o fakcie, że jest to osoba chora na ten bardzo patogeniczny szczep bakteryjny, i także ze względu na fakt, że pierwsze działania, które już zostały z kolei podjęte, nie objęły pełnej populacji osób, które w tamtym momencie powinny być objęte badaniami – mówi dyr. Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Bożena Chudak.

Z ostatniego raportu z zielonogórskiego szpitala wynika, że ten szczep bakterii wykryto dotychczas u 25 pacjentów, w tym u trzech noworodków i trzech osób, które zmarły z powodu choroby podstawowej, czyli będącej przyczyną ich hospitalizacji.

Zielonogórska lecznica nie zgadza się z zarzutami wojewody. Opublikowała kilka dni temu oświadczenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze, z którego wynika, że zostały podjęte odpowiednie działania sanitarno-epidemiologiczne w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się zakażenia, a wystąpienie bakterii w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze nie stanowi dla miasta i jego mieszkańców zagrożenia i nie nosi znamion epidemii.

Rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Sylwia Malcher-Nowak, poinformowała, że według stanu na 16 sierpnia kolonizację Klebsielii pneumoniae NDM stwierdzono łącznie u 25 pacjentów, w tym u 11 pozostających w lecznicy.

Pacjenci, u których, dzięki badaniom przesiewowym, wykryto obecność bakterii, nie są pacjentami chorującymi z powodu Klebsielli, lecz jej nosicielami. Nie przebywają w szpitalu z powodu bakterii New Delhi. Chorują na inne choroby, najczęściej nie ma potrzeby stosowania u nich antybiotyku. Taki chory jest poddany izolacji i obserwacji – wyjaśnia Malcher-Nowak.

Jak dodaje, tylko u jednego pacjenta pojawiły się objawy chorobowe, dlatego zalecono odpowiednie leczenie. Ponadto, zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, od 7 sierpnia są wstrzymane przyjęcia planowe na wszystkie oddziały. Miały zostać przywrócone 15 sierpnia, ale ten termin przedłużono.

19 sierpnia ma zapaść decyzja, kiedy ograniczenia zostaną zniesione i jak długo to potrwa w przypadku poszczególnych oddziałów. Bez zmian odbywają się planowe badania diagnostyczne i wizyty w przyszpitalnych poradniach.

Pierwsze zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM w zielonogórskim szpitalu wykryto 23 maja 2019 r. Pierwotnym źródłem zakażenia miał być pacjent przyjęty ze szpitala spoza woj. lubuskiego. W związku z sytuacją szpital wprowadził specjalne procedury mające na celu wyeliminowanie ognisk zakażenia oraz zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się bakterii.

Personel i pacjenci muszą przestrzegać ścisłych zasad sanitarnych, począwszy od regularnego mycia rąk. Wszyscy chorzy są poddawani regularnym badaniom na obecność bakterii. Placówka poprosiła rodziny o ograniczenie wizyt, choć ryzyko zakażenia osób zdrowych, które odwiedzają chorych jest niewielkie.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada ona za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. W skrajnych przypadkach zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy.

Red. (źródło: PAP / Wikipedia)

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/bakteria-new-delhi-w-szpitalu-w-zielonej-gorze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...