Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to odmiana przewlekłego zapalenia tego ważnego organu. Można wyliczyć ponad 500 funkcji wątroby. Dokonuje przemian węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny. Oprócz tego jest magazynierem, który pobiera i wydaje ważne związki dla organizmu.

Jednym z aspektów, który może niekorzystnie wpływać na kondycję wątroby, jest styl życia, a zwłaszcza narastający w ciągu ostatnich 30 lat problem otyłości. Niesie on ze sobą liczne negatywne skutki zdrowotne, w tym niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Wątroba wydaje się być narządem szczególnie narażonym na  skutki odkładania się tłuszczu w organizmie u osób z otyłością.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Testu Wątroby:

 • średnie BMI Polaków wyniosło 26,46;
 • osób spełniających kryteria nadwagi według WHO (25-29,9 kg/m2) było 34,3%;
 • osób z otyłością (30-39,9 kg/m2) – 20,7%, a z otyłością olbrzymią (40+ kg/m2) – 1,6%, czyli łącznie 56,7%.

Istotny odsetek osób z nadwagą i otyłością stwierdzono u mężczyzn – odpowiednio 44,6% oraz 23,6%, w porównaniu z grupą kobiet – odpowiednio 27,9% oraz 18,9%. Otyłość olbrzymią wykazano u 1,3% mężczyzn oraz 1,8% kobiet.

Niepokojące dane związane są zwłaszcza z deklarowanym wzrostem masy ciała w ciągu ostatnich pięciu lat. Waga zwiększyła się aż u 55,2% respondentów, w tym u 10,5% o ponad 10 kg. Kolejne wynikające z analizy dane dotyczą aktywności fizycznej. Okazuje się, że ponad połowa osób (50,8%) wypełniających ankietę, poświęca na wysiłek fizyczny mniej niż 1 godzinę tygodniowo.

Badanie wykazało również wysoką zależność pomiędzy aktywnością a wskaźnikiem BMI. W grupie osób z otyłością olbrzymią było jedynie 8,2% osób poświęcających na wysiłek więcej niż 3 godziny tygodniowo, zaś aż 71,2% z aktywnością mniej niż 1 godzina. Wskazuje to na spadek aktywności wraz ze wzrostem BMI, co wydaje się być poważnym zagrożeniem zdrowotnym, nie tylko dla zdrowia wątroby.

Czynniki ryzyka chorób wątroby

Odsetek osób wypełniających ankietę, u których występują czynniki ryzyka chorób wątroby, jest znaczny. Wyniki innych badań populacyjnych okazałyby się podobne. Można zatem spodziewać się, że ze względu na obserwowaną dużą liczbę osób z nadwagą i otyłością i brak aktywności fizycznej – podobnie jak w innych krajach rozwiniętych – zwiększy się liczba osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NAFLD) – stwierdza Ogólnopolski Test Wątroby.

Stłuszczenie definiuje się jako zwiększone odkładanie tłuszczu w obrębie komórek wątrobowych. Występowanie NAFLD jest w znacznym stopniu związane z:

 • epidemią otyłości,
 • cukrzycą typu drugiego,
 • zespołem metabolicznym.

Szacuje się, że obecnie w Polsce aż 6 mln osób cierpi z powodu tej choroby. W Europie NAFLD może dotyczyć nawet co piątego dorosłego Europejczyka. Dolegliwości ze strony wątroby nie są charakterystyczne i ich obraz może być inny u każdej osoby.

Obecnie NAFDL powoli zajmuje miejsce wirusowych zapaleń wątroby jako najważniejszej choroby w hepatologii. Staje się wyzwaniem nie tylko dla specjalistów chorób wątroby, ale także dla lekarzy rodzinnych.

Objawy stłuszczenia wątroby

Objawy NAFDL są zazwyczaj niezauważalne, bądź mało charakterystyczne, jak:

 • ogólne złe samopoczucie,
 • zaburzenia snu,
 • zmęczenie,
 • zaburzenia koncentracji,
 • brak apetytu.
 • w niektórych przypadkach występuje dyskomfort w prawym podżebrzu.

Zazwyczaj jednak ból wątroby jest nieodczuwalny, dlatego też wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z występowania choroby.

Mimo, że wątroba ma zdolność autoregeneracji, należy o nią szczególnie dbać i pamiętać o istotności jej prawidłowego funkcjonowania. Podstawowym budulcem błon, otaczających komórki tego organu, są fosfolipidy, które stanowią blisko 65% składu wątroby.

Fosfolipidy niezbędne wykazują pozytywny wpływ na wiele zaburzeń. Hamują procesy włóknienia w wątrobie oraz mają korzystne działanie przeciwmiażdżycowe. Dodatkowo uczestniczą w trawieniu tłuszczów i wchłanianiu się rozpuszczonych w nich witamin, a także zmniejszają zdolności agregacyjne płytek krwi oraz zwiększają elastyczność krwinek czerwonych, dzięki czemu poprawiają przepływ krwi. Przede wszystkim jednak, fosfolipidy niezbędne mają zdolność wbudowania się w uszkodzone części błon komórkowych wątroby i uzupełniania powstałych „luk”, tym samym przyspieszając jej regenerację.

Proces ten jest jednak bardzo powolny. Dzięki systematycznemu przyjmowaniu fosfolipidów możemy wesprzeć swoją wątrobę. Przede wszystkim jednak, należy przeciwdziałać zwiększonemu ryzyku NAFDL, poprzez stosowanie się do zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia, w tym kontrolowanie optymalnej dla siebie wagi ciała oraz podejmowanie odpowiedniej aktywności fizycznej. Dzięki temu może okazać się, że wiele czynników ma charakter odwracalny.

Red. (źródło: Sanofi)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA