Nieswoiste choroby zapalne jelit. Model opieki koordynowanej

Udostępnij post:

Nieswoiste choroby zapalne jelit (NZChJ) należą do najczęstszych przewlekłych chorób przewodu pokarmowego. Cierpi na nie w Polsce 50 tys. osób. NZChJ nie mają dokładnie ustalonej przyczyny, a więc nie ma sposobu na ich skuteczne wyleczenie. Terapia wymaga opieki koordynowanej pacjentów.

Nieswoiste choroby zapalne jelit to grupa chorób zapalnych, autoimmunologicznych przewodu pokarmowego, charakteryzująca się wybitnie przewlekłym i nawrotowym przebiegiem. Należy do chorób cywilizacyjnych, które wyróżniają się dużą dynamiką tempa wzrostu wskaźników epidemiologicznych. Możemy w najbliższych latach spodziewać się zwiększenia zachorowalności na NZChJ w skali kraju.

Najczęstszymi chorobami tej grupy są:

  • choroby Leśniewskiego–Crohna (ChLC),
  • wrzodziejące zapalenia jelita grubego (WZJG).

Towarzyszące chorobie częste powikłania oraz nie zawsze dobra podatność na leczenie powodują, że choroby te stanowią poważny problem kliniczny. Wprowadzenie koordynowanej opieki nad pacjentami z NZChJ ma na celu poprawę skuteczności podjętych terapii, które pozytywnie wpłyną na jakość życia w chorobie. Zmniejszyć ma również koszty społeczne i zapobiegać wykluczeniu społecznemu i zawodowemu pacjentów.

Chorzy to często osoby młode i aktywne zawodowo. Ponad 70 proc. pacjentów w Rejestrze Choroby Leśniowskiego-Crohna w momencie zapisania nie przekraczało 35. roku życia. Grupa ta szczególnie potrzebuje wielospecjalistycznej opieki medycznej i dostępu do edukacji oraz rzetelnej informacji na temat choroby.

Standard skoordynowanej opieki

W celu zapewnienia optymalnego leczenia, przygotowano standard opieki nad pacjentem z NZChJ. Jak zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, leczenie tej grupy chorych powinno się prowadzić w formie modelu opieki koordynowanej. Opiera się ona na sieci poradni specjalistycznych, pracowni diagnostycznych i oddziałów gastroenterologii w wysokospecjalistycznych ośrodkach klinicznych.

W ramach takiego modelu każdy pacjent z NZChJ objęty jest wysokospecjalistyczną opieką w ośrodku referencyjnym, gdzie zajmuje się nim interdyscyplinarny zespół ds. diagnostyki i leczenia. Tworzą go: lekarz gastroenterolog, chirurg, dietetyk, psycholog i pielęgniarka. W opinii ekspertów i organizacji zrzeszających pacjentów, efektem jest poprawa sytuacji zdrowotnej chorych z NZChJ, która pozostaje w wielu aspektach niedoskonała.

Eksperci zwracają uwagę, że zintegrowana opieka zdrowotna pacjentów z NZChJ pozwoli na poprawę skuteczności leczenia. Zapobiegnie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu pacjentów, umożliwiając aktywność życiową i zawodową tej grupy chorych. W efkecie spadną koszty społeczne z tytułu absencji chorobowych, rent czy zwolnień lekarskich.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...