Novartis nawiązuje współpracę R&D w zakresie pandemii COVID-19

Udostępnij post:

Novartis nawiązuje współpracę w obszarze R&D w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Tworzy globalny fundusz o wartości 20 mln USD w celu wspierania lokalnych społeczności. Firma przyłącza się do projektu badawczo-rozwojoweego w ramach inicjatywy COVID-19 Therapeutics Accelerator. Wspierana jest ona przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, Wellcome i Mastercard oraz do partnerstwa z Innovative Medicines Initiative.

Novartis COVID-19 Response Fund zapewni dotacje w wysokości do 1 mln USD na globalne wsparcie społeczności najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. Zaangażowanie opiera się również na zobowiązaniu Sandoz do utrzymania stabilności cen leków podstawowych. Także do silnego wsparcia dla pacjentów i systemów opieki zdrowotnej

Novartis przystąpił do nowej współpracy badawczo rozwojowej w ramach inicjatywy COVID-19 Therapeutics Accelerator. Koordynowana jest ona przez Fundację Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard, a także do partnerstwa COVID-19 organizowanego przez Innovative Medicines Initiative. Obie te inicjatywy powstają w ramach współpracy międzysektorowej. Skupia ona kilka firm farmaceutycznych i wyspecjalizowanych instytucji akademickich w skoordynowanych programach badawczych. Celem jest opracowanie najbardziej obiecujących cząsteczek szybko i bez barier organizacyjnych.

Novartis odpowiedział na wystosowane przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych pilne wezwanie do badań i rozwoju nad koronawirusem. Udostępni kilka związków, które uznawane są za odpowiednie do testów przeciwwirusowych in vitro.

– Już teraz przeprowadzamy ocenę produktów z portfolio firmy, aby sprawdzić, czy można je wykorzystać poza zatwierdzonymi wskazaniami w odpowiedzi na pandemię. Wszyscy powinniśmy jednoczyć siły, by jak najszybciej opracować terapię, która pozwoli zapanować nad wirusem – mówi Paul van Arkel, dyrektor zarządzający Novartis Poland.

Fundusz Novartis COVID-19

Fundusz Novartis COVID-19 zapewni dotacje w wysokości 20 mln USD na wsparcie inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego. Mają one pomóc społecznościom w radzeniu sobie z wyzwaniami stawianymi przez pandemię. Firma wprowadziła przyspieszony globalny proces. Pozwoli on na szybkie zatwierdzanie dotacji w wysokości do 1 mln USD. Fundusz jest otwarty na wnioski o dotacje. Będą on przetwarzane przez podmioty lokalne oddziały Novartis w poszczególnych krajach. Fundusz będzie starał się udzielać dotacji finansowych na inicjatywy skoncentrowane między innymi na następujących obszarach:

  • Wzmocnienie lokalnej i krajowej infrastruktury opieki zdrowotnej, w tym finansowanie dodatkowego personelu medycznego, pozyskiwanie leków i sprzętu medycznego.
  • Utworzenie platform cyfrowych do gromadzenia danych związanych z COVID-19, zdalne świadczenie opieki zdrowotnej i skuteczne rozpowszechnianie ważnych informacji na temat zdrowia publicznego.
  • Tworzenie lub usprawnianie nowych samorządowych programów zdrowotnych specyficznych dla reakcji na pandemię.

Wspieranie pacjentów, świadczeniodawców usług opieki zdrowotnej i systemów

Sandoz, segment leków generycznych i biorównoważnych, jako pierwsza firma zobowiązała się do utrzymania stabilnych cen leków. W efekcie, mogą one wspierać terapię infekcji wywołanej przez koronawirusa.

Sandoz to największy dostawca leków w UE. Ciąży na nas wielka odpowiedzialność, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Z dumą odnoszę się do centralnej decyzji Sandoz dotyczącej utrzymania na stabilnym poziomie cen produktów wspierających terapię infekcji wywołanej przez koronawirusa – komentuje  Dominique Petit, prezes Sandoz Polska.

Firma Novartis nadal dostarcza swoje leki pacjentom i świadczeniodawcom usług opieki zdrowotnej na całym świecie. Jak informuje, nie przewiduje w tej chwili zakłóceń łańcucha dostaw, biorąc pod uwagę intensywne środki ograniczające ryzyko i poziomy zapasów.

Firma uruchomiła plany ograniczenia ryzyka w celu zapewnienia ciągłego zaopatrzenia w leki i sprawnego działania dla swoich ponad 500 badań klinicznych. W ramach działań na rzecz ochrony zdrowia, które obowiązują od 16 marca 2020 r., wszyscy pracownicy Novartis mają wykonywać pracę zdalną. Z wyjątkiem funkcji krytycznych, jak osób pracujących w laboratoriach, zakładach produkcyjnych. Firma zwiększyła również wykorzystanie cyfrowych narzędzi komunikacji. Celem jest wspieranie wewnętrznej współpracy, a także docierania do pracowników służby zdrowia i innych partnerów.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...