Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie nowej żywności określa novel food w Polsce. Przepisy mają zastosowanie we wszystkich państwach członkowskie od 1 stycznia 2018 r.
Co oznacza określenie nowa żywność- novel food? Jest to żywność, której nie stosowano w znacznym stopniu w UE z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi przed dniem 15 maja 1997 r. Niezależnie od dat przystąpienia państw członkowskich do Unii.
Może to być np. żywność nowo opracowana lub innowacyjna bądź też wyprodukowana z zastosowaniem nowych technologii i procesów produkcji. Do nowej żywności zalicza się również tradycyjną żywność pochodzącą z państw trzecich. Spożywa się ją poza obszarem Unii Europejskiej. Nie wprowadzono jej jednak do obrotu na rynek unijny na masową skalę.
Przykłady nowej żywności obejmują:
- nowe źródła witaminy K (menachinon),
- wyciągi z istniejącej żywności (olej z kryla antarktycznego bogaty w fosfolipidy z Euphausia superba ),
- produkty rolne z krajów trzecich (nasiona chia, sok owocowy noni),
- żywność pochodzącą z nowej produkcji procesy (żywność poddana działaniu promieniowania UV (mleko, chleb, grzyby i drożdże).
Podstawowe zasady leżące u podstaw nowej żywności w Unii Europejskiej zakładają, że nowa żywność musi spełniać następujące wymogi:
- być bezpieczna dla konsumentów,
- mieć właściwe oznakowanie, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd,
- jeżeli nowa żywność ma zastąpić inną żywność, nie może różnić się w taki sposób, że jej konsumpcja byłaby niekorzystna pod względem odżywczym dla konsumenta
Aby wprowadzić na rynek nową żywność, konieczne jest zezwolenie na podstawie oceny zgodnej z zasadami.
Katalog Nowej Żywności
30 grudnia 2017 r. opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji UE ustanawiające unijny wykaz nowej żywności. Poza tym źródłem informacji na temat statusu określonych składników, Komisja Europejska prowadzi Katalog Nowej Żywności. Jest to zbiór nazw składników żywności wraz z dostępną na daną chwilę informacją o statusie danego składnika. Nie jest to katalog zamknięty, który określa novel food w Polsce.
Katalog Nowej Żywności podaje orientacyjne informacje, czy określony składnik pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz inne substancje wymagają, czy też nie wymagają postępowania określonego przepisami rozporządzenia nr 2015/2283.
Szczegółowe informacje na temat zasad dotyczących procedury wprowadzania do obrotu nowej żywności na terenie Unii Europejskiej oraz jej oznakowania opisano w rozporządzeniu nr 2015/2283 oraz rozporządzeniach wykonawczych Komisji, a także na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Red. (źródło: gis.gov.pl)