Pacjent w cyfrowym świecie ochrony zdrowia

Udostępnij post:

Zmieniający się rynek oraz nowe potrzeby pacjentów powodują, że prywatni dostawcy usług medycznych będą musieli wprowadzić szereg zmian w swoich organizacjach. Eksperci oceniają, że nastał czas na rewolucję w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, zarówno w Polsce jak i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zmiany dotkną przede wszystkim tych segmentów ochrony zdrowia, w których już dostępne są nowe technologie, a zarazem udział prywatnego finansowania jest największy. Powstaje kila pytań związanych z przekształceniami postępującymi na rynku zdrowia:

  • Jaka jest wielkość i potencjał wzrostu rynku prywatnych usług medycznych?
  • Czy telemedycyna stanie się wiodącym trendem na tym rynku?
  • Jaki wpływ mają zmieniające się oczekiwania pacjentów na rozwój telemedycyny?
  • Jak nowe technologie zmieniają rynek usług medycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej?

Duży i rosnący rynek prywatnych usług medycznych

Wartość rynku prywatnych usług medycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej szacowana jest na 13,9 mld euro rocznie. Największy, polski rynek to ok. 5 mld euro.

pacjent-w-swiecie-cyfrowym-grafika1-pl

Dynamiczny rozwój usług telemedycznych

Jak wynika z naszych analiz już blisko 60 proc. pacjentów w Europie Środkowo-Wschodniej jest gotowych korzystać z rozwiązań telemedycznych, przede wszystkim: telekonsultacji, telemonitoringu, telediagnostyki, telerehabilitacji.

pacjent-w-swiecie-cyfrowym-grafika2-pl

Technologie wspierające rozwój telemedycyny

Służba zdrowia nowej generacji będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych, takich jak urządzenia mobilne, dedykowane aplikacje, telekonsultacje, a nawet sztuczna inteligencja czy narzędzia typu data mining. Coraz więcej usług będzie świadczona zdalnie w domu pacjenta lub w dedykowanych punktach usługowych, nawet w ramach rozwiniętych już dzisiaj powierzchni usługowych (apteka, drogeria czy nawet punkty handlu nowoczesnego).

pacjent-w-swiecie-cyfrowym-grafika3

 

Mariusz Ignatowicz, partner, lider zespołu ds. rynku ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej:

Rynek ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej będzie się rozwijać w kierunku wytyczanym przez nowe technologie oraz rozwiązania telemedyczne. Jest to ogromna szansa dla krajów naszego regionu, które wciąż borykają się z niewystarczającym finansowaniem, na dorównanie krajom Europy Zachodniej. Dzięki nowym rozwiązaniom w ochronie zdrowia osiągnięcie porównywalnych standardów i wyników może nastąpić szybciej i w dużo bardziej efektywnym modelu, zarówno pod względem kosztów, jak i jakości świadczonych usług.

Szymon Piątkowski, wicedyrektor, lider doradztwa biznesowego dla sektora ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej:

Zmieniający się rynek oraz nowe potrzeby pacjenta powodują, że prywatni dostawcy usług medycznych muszą wprowadzić zmiany w swoich organizacjach. W przeciwnym wypadku, będą narażeni na utratę udziału w rynku lub obniżenie rentowności. Zmiany dotkną przede wszystkim te segmenty, w których już dostępne są nowe technologie, a zarazem udział prywatnego finansowania jest największy. W szczególności będą to podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, a następnie diagnostyka, rehabilitacja i usługi dla seniorów.

Źródło: PwC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...