Państwo nie może zakazać reklamy dentystom

Udostępnij post:

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że zakaz reklamy leczenia jamy ustnej i zębów, obowiązujący w Belgii, jest niezgodny z przepisami Unii Europejskiej. Państwo może wymagać od lekarzy etycznego postępowania, ale nie może zabronić promowania usług.

TS rozpatrywał sprawę belgijskiego dentysty, który przez 10 lat reklamował swoje usługi medyczne. Stomatolog umieścił przed gabinetem tablicę informacyjną, na której podawał swoje nazwisko, profesję, adres strony internetowej i numer kontaktowy do gabinetu. Ponadto stworzył stronę internetową, na której informował pacjentów o zabiegach, jakie wykonywał u siebie w gabinecie. Umieścił też ogłoszenia w lokalnej prasie.

Skargę na stomatologa złożyło stowarzyszenie zawodowe lekarzy dentystów Verbond der Vlaamse Tandartsen argumentujące, że prawo belgijskie całkowicie zakazuje wszelkiej reklamy leczenia zębów i jamy ustnej oraz ustanawia wymogi dyskrecji w odniesieniu do szyldów gabinetów dentystycznych.

Wszczęte zostało postępowanie karne wobec lekarza, który bronił się, iż przepisy belgijskie dotyczące reklamy leczenia stomatologicznego są sprzeczne z prawem UE, a w szczególności z dyrektywą o handlu elektronicznym i regulacjami o swobodnym przepływie usług.

TS stwierdził, że przepisy zakazujące reklamy online promującej leczenie stomatologiczne, w tym stron internetowych tworzonych przez dentystów, są sprzeczne z dyrektywą o handlu elektronicznym. Zasady wykonywania zawodu mogą co prawda określać, jak lekarz powinien promować swoje usługi, nie mogą jednak tej promocji całkowicie zakazać.

Jak ponadto wskazał, przepisy belgijskie ograniczają prawo do swobodnego świadczenia usług, ponieważ „zakaz reklamy danej działalności może ograniczyć osobom, które tę działalność wykonują, możliwość zaprezentowania się potencjalnym klientom i promowania usług, które zamierzają im zaoferować”.

Red. (źródło: nauka.pap.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...