PBKM – będzie więcej komórek macierzystych

Udostępnij post:

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. pozyskał w drugim kwartale 2019 r. 6194 nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C, co oznacza wzrost o 17,8% w ujęciu rok do roku. Udział umów abonamentowych PBKM zawartych w segmencie B2C w drugim kwartale tego roku wyniósł 49,4%, w tym samym okresie roku ubiegłego udział umów abonamentowych wynosił 62,3%.

PBKM jest największym bankiem komórek macierzystych w Polsce i Europie. Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają potencjał do namnażania oraz zdolność do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki. Dzięki tym właściwościom mają zastosowanie w medycynie przy odbudowie uszkodzonych komórek. Znajdują się one m.in. w krwi pępowinowej i sznurze pępowiny.

Pierwszym źródłem komórek macierzystych był szpik kostny. Innym źródłem komórek macierzystych jest krew obwodowa. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się do terapii komórki macierzyste pozyskane z krwi pępowinowej.

W segmencie B2B liczba pozyskanych w drugim kwartale br. próbek krwi pępowinowej lub tkanek wyniosła 1466, wobec 300 próbek pozyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Łącznie w segmentach B2C i B2B Grupa PBKM pozyskała w drugim kwartale 2019 r. 7660 próbek krwi pępowinowej lub tkanek, co oznacza wzrost o 37,8% w porównaniu rok do roku.

Na koniec drugiego kwartału 2019 r. Grupa PBKM w segmencie B2C przechowywała 253 249 próbek krwi pępowinowej lub tkanek, o prawie 61,4% więcej niż na koniec drugiego kwartału ubiegłego roku.

Razem w segmentach B2C i B2B na koniec drugiego kwartału tego roku liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w Grupie PBKM wzrosła do 319.602, czyli o prawie 89% w porównaniu do stanu na koniec drugiego kwartału 2018 r. Ponadto w ramach zawartej umowy z Cryo-Save AG, dotyczącej przechowywania wszystkich preparatów komórek macierzystych należących do Cryo-Save, Grupa PBKM przechowuje we własnych laboratoriach materiał biologiczny ponad 240 tys. rodzin.

W drugim kwartale tego roku zanotowaliśmy solidny wzrost w pozyskiwaniu nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek, zarówno w segmencie B2C, jak i w segmencie B2B. Na początku tego roku zadeklarowaliśmy, że w kolejnych kwartałach naszym celem są dwucyfrowe dynamiki pozyskiwania nowych próbek. Wyniki zarówno pierwszego, jak i drugiego kwartału potwierdzają utrzymanie takiego tempa wzrostu. Liczę na to, że kolejne kwartały tego roku będą równie udane i systematycznie będziemy zwiększać skalę naszego biznesu. Na koniec drugiego kwartału liczba wszystkich próbek biologicznych przechowywanych w laboratoriach Grupy FamiCord przekroczyła 428 tys., co daje nam pozycję niekwestionowanego lidera w Europie i jednego z największych banków komórek macierzystych na świecie – mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu PBKM S.A.

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. to największy bank komórek macierzystych w Europie, przewodzący międzynarodowej Grupie FamiCord.

Red.

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/pbkm-63-mln-zl-zysku-netto-w-i-kw-2019-r/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...