Pelion – prawo farmaceutyczne powoduje, że zniknie z GPW

Udostępnij post:

Z wielkiej trójki hurtowych dystrybutorów leków niedługo na warszawskiej giełdzie zostanie tylko jeden. Właściciele skupują akcje spółek i wyprowadzają je z parkietu. Niedawno giełdę opuścił Farmacol i podobny scenariusz czeka Pelion. Jacek Szwajcowski dostał zgodę od UOKiK, a decyzję o opuszczeniu giełdy tłumaczy nową ustawą Prawo Farmaceutyczne, która ogranicza rozwój sieci aptek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Jacka Szwajcowskiego kontroli nad spółką Pelion. W efekcie spełniony został jedyny warunek prawny wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki ogłoszonego 13 marca br.

Korporacja Inwestycyjna Polskiej Farmacji, w której Jacek Szwajcowski jest głównym akcjonariuszem, oraz Zbigniew Molenda zamierzają wejść w posiadanie do 100 proc. łącznej liczby akcji i głosów na walnym zgromadzeniu Pelion S.A., traktując nabycie akcji spółki jako długoterminową inwestycję strategiczną – poinformowano. W przypadku sukcesu wezwania, czyli osiągnięcia przynajmniej progu 90 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, zaplanowano przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji Pelion, a następnie wycofanie spółki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

– Wezwanie jest decyzją strategiczną, nad którą długo się zastanawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że będzie to rozsądna i korzystna propozycja rozstania się akcjonariuszy giełdowych ze spółką. Po 20 latach funkcjonowania na giełdzie przyszedł moment, kiedy wiemy, że nie jesteśmy w stanie pogodzić oczekiwań inwestorów z realiami, w jakich prowadzimy nasz biznes. A realia są takie, że uchwalenie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne w obecnym kształcie oznacza blokadę rozwoju i ogromne koszty dla nas. Nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada m.in. ograniczenia w rozbudowie sieci aptek. Oznacza to, że jesteśmy skazani na posiadanie przedsiębiorstwa, które z punktu widzenia prawa nie będzie mogło się rozwijać. Eksperci i przedsiębiorcy z branży, w tym także Pelion, alarmują, że skutki wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym będą niekorzystne dla wszystkich, również dla pacjentów – mówi Jacek Szwajcowski.

Przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji spółki Pelion w ramach wezwania rozpoczęło się 31 marca i kończy się 12 maja 2017 r.

Pelion S.A. (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna S.A., a wcześniej Medicines S.A.) istnieje na rynku od 27 lat. Początkowo firma funkcjonowała jako lokalny, hurtowy dystrybutor farmaceutyków. W 1998 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uzyskane z emisji środki pozwoliły na intensywny rozwój i konsolidację hurtowego rynku leków. Dziś Pelion to jedna z największych grup kapitałowych działających na rynku ochrony zdrowia w Polsce i na Litwie.

Usługi świadczone przez firmę obejmują wszystkie segmenty rynku (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów. Pelion S.A., jako spółka holdingowa, pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności firmy, realizowanymi odpowiednio przez PGF S.A. i Pharmapoint S.A. (sprzedaż hurtowa), CEPD N.V. (sprzedaż detaliczna) oraz PGF Urtica Sp. z o.o. i Pharmalink Sp. z o.o. (zaopatrzenie szpitali i usługi logistyczne).

Korporacja Inwestycyjna Polskiej Farmacji jest spółką inwestycyjną, utworzoną w 2000 r. przez założycieli Pelionu – Jacka Szwajcowskiego i Zbigniewa Molendę.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...