Picie herbaty zmniejsza ryzyko Alzheimera [BADANIA]

Udostępnij post:

Picie herbaty w podeszłym wieku zmniejsza prawdopodobieństwo powstania problemów intelektualnych. Zwłaszcza u osób obciążonych dużym ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Takie wyniki  badań znaleźć można w „Journal of Nutrition, Health & Aging”.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru badali starsze osoby regularnie pijące herbatę. Wykazali iż picie herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju demencji i innych zaburzeń poznawczych, w tym Alzheimera o 50 proc. w stosunku do osób unikających spożywania popularnego naparu.

U nosicieli genu APOE e4, czyli osób genetycznie narażonych na rozwój choroby Alzheimera, ryzyko to jest odpowiednio o 86 proc. mniejsze.

Dodatkowo badacze odkryli, że dla uzyskania korzystnego efektu rodzaj spożywanej herbaty nie ma znaczenia. Może być czarna, zielona, czy też czerwona – ważne, aby była to herbata liściasta.

– Wedle współczesnej wiedzy dobroczynny wpływ herbaty zależy od bioaktywnych składników zawartych w liściach. Są to katechiny, teaflawiny, tearubiginy i l-teanina. Składniki te mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz inne cechy bioaktywne. Chronią one mózg przed uszkodzeniami naczyniowymi i neurodegeneracją – wyjaśnia współautor badania Lei Feng.

Red. (źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Zgadzam się, herbata w zaleznosci od jej rodzaju wpływa korzystnie na nasz układ odpornościowy, pozwala pozbyć się toksyn, rozgrzewa, dostarcza witamin i można jeszcze długo wyliczać plusy i korzyści zdrowotne. Najbardziej w tym temacie mkojarzy mi się herbatka „Pamięć i koncentracja” Malwa tea, w której składzie występuje yerba mate ,guarana,ginkgo bilob – te elementy pobudzają organizm i mózg do pracy, wpływają na witalnośc, pobudzają też krążenie ? super opcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...