Płatne szczepienia narażają seniorów na komplikacje pogrypowe

Udostępnij post:

Ryzyko pogrypowych powikłań rośnie nawet trzykrotnie w przypadku osób po 65. roku życia. Grypa i wiążące się z nią komplikacje dla osób starszych często oznaczają hospitalizacje, pogorszenia sprawności, a nawet śmierć. Z powodów finansowych wielu seniorów niestety rezygnuje z kupna leków.

Według zaleceń WHO oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75% dla osób powyżej 65. roku życia oraz osób z grup podwyższonego ryzyka. W Europie niemal wszystkie państwa oferują bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe lub kobiet w ciąży. W 2018 r. w Polsce zaszczepiło się jedynie 14,2% seniorów. Mimo iż, był to najwyższy wynik w każdej grupie wiekowej, wciąż pozostawia on wiele do życzenia, jeśli chodzi o rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia.

Eksperci zauważają, że wskaźniki szczepień w Polsce mogłyby być lepsze, gdyby wprowadzić darmowe szczepionki dla osób powyżej 75 roku życia. Lekarze wraz z organizacjami pacjentów apelują o umieszczenie szczepionek na liście leków „S”, co przyczyniłoby się do poprawy wyszczepialności tych osób, a w konsekwencji do zmniejszenia śmiertelności z powodu powikłań pogrypowych oraz zmniejszenia wydatków na opiekę szpitalną.

Szczepienia dla dorosłych w Polsce są odpłatne w 100%, oprócz szczepionki przeciwgrypowej, która ma płatność 50% dla osób powyżej 65. roku życia. To co w tej chwili postulujemy, jako Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, a także organizacje pacjentów: Federacja Pacjentów Polskich oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków to inicjatywa, aby dla seniorów powyżej 75 roku życia wprowadzić szczepionki z odpłatnością 0 złotych. Sytuacja finansowa naszych seniorów jest nie do pozazdroszczenia, każdy grosz się u nich liczy. Dodatkowo, sam fakt szczepienia tych osób bardzo się opłaca, bo takie osoby mają bardzo wysoką szansę na wystąpienie chorób współistniejących, a najmniejsze zakażenie, w tym zakażeniem gry, może spowodować zaostrzenie chorób przewlekłych, a także przebieg samej grypy jest wtedy znacznie cięższy. Bez szczepień, ci pacjenci płacą dużymi powikłaniami zdrowotnymi, a nawet zgonami. Dlatego tak ważny jest dla nich dostęp do darmowych szczepień i stąd też nasza inicjatywa: 0 złotych dla szczepień przeciw grypie dla seniorów 75+ – mówi prof. dam Antczak, przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków oraz Federacją Pacjentów Polskich wystosowały list otwarty do ministra zdrowia, w którym apelują o szersze wsparcie seniorów. Organizacje podają szereg powodów, dla których należałoby rozważyć wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla tej grupy społecznej. Przede wszystkim powikłania pogrypowe, doprowadzają do wzrostu liczby hospitalizacji, zwiększają liczbę niepełnosprawnych, a nawet powiększają statystki śmiertelności.

Najwyższa Izba Kontroli podaje, że liczba seniorów niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi w Polsce około 2 mln osób. Jednocześnie, seniorzy są jedną z najuboższych grup, której nie stać na długotrwałe leczenie. Eksperci postulują więc umieszczenie szczepionek na liście leków kategorii „S”, które będą przepisywane bezpłatnie, w zakresie wskazań refundacyjnych.

Red. (źródło: newsrm.tv)

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/szczepionki-i-szczepienia-co-warto-wiedziec/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...