More

    Plomby amalgamatowe szkodliwe i niebezpieczne

    Stosowane w stomatologii od dziesięcioleci plomby amalgamatowe, stały się tematem wielu dyskusji. Czarne wypełnienia są niezwykle szkodliwe i zarazem niebezpieczne dla naszego organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W krajach Unii Europejskiej podjęto decyzję bezwzględnego redukowania wypełnień amalgamatowych, by ostatecznie całkowicie zaprzestać ich stosowania do 2030 roku. 

    Amalgamat, czyli tzw. czarną plombę stosuje się w stomatologii jako wypełnienie ubytków w zębach. Powstaje ze stopu metali – miedzi, cynku, srebra i cyny, ale również z rtęci, która w momencie uwalniania, może powodować bardzo poważne, negatywne skutki. Osłabienie, bóle głowy i kończyn, czy też problemy żołądkowo-jelitowe, prowadzące do utraty masy ciała, to tylko niektóre przykre konsekwencje. Uwolnienie większych dawek rtęci prowadzi do znacznie poważniejszych powikłań, przyczyniających się do uszkodzenia układu nerwowego, a także powstania chorób na tle autoimmunologicznym i neurodegeneracyjnym.

    – Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią w szczególności powinny zwrócić uwagę na kancerogenne właściwości rtęci, które mają silnie toksyczny wpływ na rozwój płodu, prowadzący w najgorszym razie do upośledzenia funkcji rozrodczych. Dlatego od 1 lipca 2018 r. wprowadzono zakaz stosowania tego rodzaju wypełnień w krajach Unii Europejskiej, nie tylko u kobiet, ale również u dzieci – mówi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.

    Do 2030 r. zostanie wprowadzony kategoryczny zakaz wykorzystywania rtęci w preparatach dostępnych w gabinetach stomatologicznych.

    Plomby amalgamatowe można usunąć i zastąpić bezpiecznymi, kompozytowymi. Jest to jednak zabieg dość niebezpieczny, zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa, ze względu na największe ryzyko uwalniania się rtęci w momencie wymiany, bądź likwidacji wypełnień. Jednakże zabieg przeprowadzony prawidłowo, we właściwych warunkach jest bezpieczny. 

    Kolejnym powodem rezygnacji z czarnych plomb powinno być to, iż nie wzmacniają one struktury zęba, w porównaniu do białych wypełnień. Amalgamat zwiększa swoją objętość, przez co rozpycha ścianki zęba, co może spowodować jego pękanie. Oprócz walorów zdrowotnych, istotna jest również estetyka zębów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakładanie białych wypełnień. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę amalgamatów, upewnijmy się, czy jest ona rzeczywiście konieczna, gdyż to właśnie podczas wymiany możemy sobie najbardziej zaszkodzić – zaleca Joanna Witwicka.

    Red.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat