Polfa Tarchomin inwestuje dzięki sprzedaży nieruchomości i maszyn

Udostępnij post:

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa mają do sprzedania duże działki w Warszawie, a także maszyny i urządzenia. Dzięki nim Polfa Tarchomin zamierza finansować inwestycje w nowe leki.

Polfa Tarchomin ma zakłady zlokalizowane na prawym brzegu Wisły w Warszawie. Produkują one antybiotyki, leki CNS, działające na ośrodkowy układ nerwowy, m.in. psychotropowe, a także dermatologiczne, insulinę ludzką czy suplementy diety.

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku monopol na produkcję leków w Polsce miały państwowe Polfy działające w kilkunastu miastach. Niemal wszystkie zostały sprywatyzowane. W rękach państwa nadal pozostaje jedna — Polfa Tarchomin.

Zakłady mają sporo gruntów, których sprzedaż może pomóc w sfinansowaniu programu inwestycyjnego spółki i zwiększeniu sprzedaży dzięki wprowadzeniu nowych leków oraz ekspansji na rynki zagraniczne. Ma też przeznaczone do sprzedaży maszyny i urządzenia.

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 r. Obecnie zatrudnia ponad 1150 osób, które pracują w warszawskiej fabryce. Większościowym właścicielem jest Skarb Państwa (85,69% udziału), pozostałe udziały posiadają pracownicy.

Zakład ma 30 linii produkcyjnych, wytwarza 50 produktów w ponad 120 różnych formach.
Polfa Tarchomin produkuje leki w czterech podstawowych klasach terapeutycznych: antybiotyki i leki przeciwgruźlicze, insuliny ludzkie, leki psychotropowe, leki dermatologiczne. Zakład specjalizuje się w produkcji leków na receptę (Rx), które są głównie stosowane w szpitalach. Jest jednym z najważniejszych producentów iniekcyjnych antybiotyków, jej udział w rynku szpitalnym wynosi 48%.

Firma produkuje również Aktywną Substancję Farmaceutyczną (API). Obecnie zakład posiada certyfikaty GMP dla produkcji biosyntetycznej, wysokooczyszczonej insuliny ludzkiej. Produkowane formy sterylne to: proszki do sporządzania roztworów i zawiesin, liofilizaty oraz formy płynne (roztwory, zawiesiny). Formy niesterylne to: tabletki powlekane, kapsułki, proszki, granulaty do sporządzenia roztworów lub zawiesin, żele, kremy, maści, aerozole dermatologiczne.

Red. (źródło: PAP, Polfa Tarchomin)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...