Mabion: polski lek na raka

Udostępnij post:

Polska firma Mabion przewiduje, że z końcem 2016 r. zakończą się badania na pacjentach dla leku MabionCD20, wykorzystywanego w terapii nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów.

W styczniu br. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zezwolenia na „Wytwarzanie badanego produktu leczniczego” w Kompleksie Naukowo-Przemysłowym Biotechnologii Medycznej Mabion w Konstantynowie Łódzkim.

Obecnie trwają prace nad czterema lekami. Wszystkie stanowią przeciwciała terapeutyczne. Główne obszary zainteresowań terapeutycznych Mabionu to choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

Mabion CD20 to lek zbudowany na przeciwciałach monoklonalnych, używany w leczeniu nowotworów krwi, chłoniaków i białaczek, jak też w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek pozytywnie przeszedł fazy rozwoju procesu wytwarzania i charakterystyki in vitro.

Rejestracja leku trwa ok. 210 dni, a jak stwierdził prezes spółki Mabion, Maciej Wieczorek: „lek będzie gotowy w każdym momencie od dnia rejestracji, bo sami go wytwarzamy”. Obecnie siedem firm jest zainteresowanych partnerstwem w leku MabionCD20. Dwie z nich są gotowe do negocjacji handlowych.

Mabion został utworzony w marcu 2007 r. przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, który jest krajowym liderem na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz firmę Genexo z Warszawy, działającą na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

W 2010 r. spółka Mabion zadebiutowała na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie „NewConnect”, pozyskując 22,8 mln zł. W kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej GPW.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...