Powstaje coraz więcej aptek pro-life

Udostępnij post:

Apteki pro-life nie sprzedają pigułek antykoncepcyjnych, tabletek „dzień po” czy nawet prezerwatyw. Prężnie rozwijają się np. w Trójmieście.

– Mamy zgłoszenia z całej Polski od farmaceutów, którzy chcieliby pracować w takich aptekach – informuje Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.
Stowarzyszenie zaprasza na stronie internetowej: „Jeśli szukasz pracy lub chcesz zrobić staż w aptece pro-life, gdzie wymogi Twojego sumienia będą uszanowane, skontaktuj się z nami”.

Z badań przeprowadzonych w ramach Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski wynika, że wątpliwości, czy moralne jest sprzedawanie środków antykoncepcyjnych, może mieć od 13 do 34 proc. farmaceutów. 8 proc. otwarcie mówi, że odmawia sprzedaży antykoncepcji. Badania wśród ostatniego roku farmacji wskazują, że dylematy moralne związane z czekającym obowiązkiem wydawania antykoncepcji zgłasza 15 proc. studentów Uniwersytetu Warszawskiego, 18 proc. studentów farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim i 23 proc. przyszłych farmaceutów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak ocenia Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, stowarzyszenie SFKP działa dość aktywnie, a sprawa jest w środowisku głośna. Nie potrafi jednak ocenić, jaka jest skala działań.

Podobnie skali nie potrafi ocenić Naczelna Rada Aptekarska. Zaznacza, że nie ma statystyk, z których wynikałoby, ile aptek nie prowadzi już sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Informuje też, że nie ma specjalnych przepisów, które pozwalałyby tworzyć apteki pro–life. Zgodnie z obecnym prawem apteki dzielą się na: ogólnodostępne, szpitalne i punkty apteczne. Tworzenia innych rodzajów, grup czy podgrup się nie zakłada.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że jeśli pacjent zgłosi, że w danym punkcie aptecznym farmaceuta odmówił sprzedaży jakiegokolwiek leku, wojewódzki inspektorat zobowiązany jest do przeprowadzenia kontroli i nakazania usunięcia nieprawidłowości. Jeśli apteka się nie dostosuje, nakładane są na nią kary finansowe.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...