Profilaktyka nowotworowa. Zasady wczesnego wykrywania raka

Udostępnij post:

Większość nowotworów, które wykryje się wcześnie, daje się całkowicie wyleczyć. Ważna jest wiedza, co może zwiastować nowotwór, a także profilaktyka nowotworowa, w tym regularne badania kontrolne.

Profilaktyka nowotworowa zakłada, że prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta obfitująca w witaminy, błonnik, zdrowe białko, nie zawierająca w nadmiarze cukru i tłuszczów zwierzęcych, chroni przed niektórymi nowotworami.

Choroba nowotworowa daje wiele sygnałów o swojej obecności. Udowodniono też, że palenie tytoniu powoduje rozwój nowotworów, nie tylko płuca. W leczeniu istotna jest profilaktyka nowotworowa. Oto sześć zasad wczesnego wykrywania raka:

1. Bądź świadom swojego ciała

Raz w miesiącu oglądaj je dokładnie, sprawdź, czy nie masz niepokojących znamion skórnych, zgrubień, guzków. Kobiety raz w miesiącu powinny zbadać same swoje piersi, mężczyźni – jądra.

Uwagę powinny zwrócić też:

  • częste siniaki po błahym urazie, które długo się wchłaniają,
  • nieprawidłowe krwawienia,
  • krwista plwocina,
  • krwisty mocz,
  • ciemny stolec lub stolec z widoczną krwią,
  • nieprawidłowe krwawienia i upławy z dróg rodnych,
  • nieustępujące stany podgorączkowe,
  • zlewne nocne poty.

2. W razie niepokojących zmian czy objawów idź do lekarza

Nie lecz się sam!

3. Wykonuj zalecone badania przesiewowe

Badaj się w kierunku wykrycia nowotworów: kobiety – cytologię i mammografię, kobiety i mężczyźni – kolonoskopię.

To badania bezpłatne i łatwo dostępne. Szczegóły łatwo sprawdzić na stronach właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

4. Raz w roku pójdź do swojego lekarza i poproś o dokładne zbadanie

Raz w roku warto wykonać, nawet na własny koszt, następujące badania diagnostyczne:

  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • USG jamy brzusznej, tarczycy, obwodowych węzłów chłonnych.

Są nowotwory, które rosną powoli i nie dają prawie żadnych objawów, np. rak nerki. Można je wykryć właśnie w badaniu USG. We wczesnym stadium ratuje profilaktyka nowotworowa.

Jeśli palisz, raz w roku wykonaj zdjęcie RTG klatki piersiowej.

5. Dbaj o bezpieczny seks

Onkogenne szczepy wirusa HPV roznoszą się właśnie drogą kontaktów seksualnych. Uwaga! Seks oralny czy analny nie chroni przed ich rozprzestrzenianiem!

Jeśli nie rozpoczęłaś/rozpocząłeś współżycia seksualnego, rozważ szczepienie przeciwko HPV. Uwaga! Nie chroni ono przed wszystkimi onkogennymi szczepami tego wirusa, dlatego nawet po szczepieniu kobiety nadal powinny wykonywać regularnie cytologię.

6. Jeśli podejrzewasz, że możesz być obciążony genetycznie…

zachorowaniem na raka, czyli np. w rodzinie bliscy pierwszego stopnia zachorowali na nowotwór, albo zachorowania na nowotwór powtarzają się w każdym pokoleniu i zapadają na nie osoby w stosunkowo młodym wieku, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem albo udaj się do poradni genetycznej.

Red. (źródło: zdrowie.pap.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...