Przygotowania do masowej produkcji szczepionek przeciw COVID-19

Udostępnij post:

Przygotowania do masowej produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 już trwają. Mimo, że nie zakończyły się jeszcze badania kliniczne. Podejmowane są starania, żeby jak najszybciej wyprodukować co najmniej kilka miliardów dawek preparat.

Uzyskanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19 ma podstawowe znaczenie. Trzeba wyprodukować jak najwięcej jej dawek, co najmniej kilka miliardów, w jak najkrótszym czasie. Tym bardziej, że niektóre preparaty będą wymagały podania dwóch dawek, żeby były bardziej skuteczne.

Oczekuje się, że z końcem 2020 r. i na początku 2021 r. będzie dostępnych kilka szczepionek opracowanych w Europie, USA i Chinach. Już teraz opracowuje się strategię ich masowej produkcji. Wiele firm i instytucji badawczych rozpoczyna ją, nie czekając na ostateczne wyniki badań klinicznych. Jeśli coś się nie uda, całą produkcję trzeba będzie zutylizować.

„To ogromne wyzwanie” – przyznaje Mathew Duchars, szef powołanego niedawno brytyjskiego centrum produkcji szczepionek Vaccines Manufacturing and Innovation Centre. Specjalista przyrównuje to przedsięwzięcie to wypieku domowego ciasta. Można w warunkach domowych uzyskać znakomity wypiek, ale potem trzeba się postarać uzyskać 70 mln tak samo dobrego, perfekcyjnego ciasta.

2 mld szczepionek

Jednym z problemów jest wyprodukowanie odpowiedniej liczby szklanych fiolek niezbędnych do przechowywania i transportu szczepionek. Każda dawka będzie w jednej fiolce. Musi być ich zatem kilka miliardów.

Seth Berkley z Gavi – The Vaccine Alliance, organizacji zajmującej się upowszechnianiem szczepionek na świecie, informuje, że zamówiono już 2 mld fiolek. Dostawę tych opakowań trzeba zrealizować do końca 2021 r. Jego zdaniem, to może być jedno z wąskich gardeł w produkcji i dostawie szczepionek na niespotykaną dotąd skalę.

Kolejnym kłopotem jest przechowywanie szczepionek. Większość z nich należy trzymać w niskiej temperaturze. A do tego potrzebne są chłodziarki. Ekspert zajmujący się logistyką prof. Toby Peters z Birmingham University twierdzi, że trzeba najpierw lepiej wykorzystać już używane chłodziarki, szczególnie w krajach rozwijających się.

Następnym przedsięwzięciem będzie dostawa nowego sprzętu. A następnych rozwiezienie tego wszystkiego po całym świecie – samolotami, ciężarówkami, a także motocyklami.

Seth Berkley z GAVI zwraca uwagę, że dla sprostania przedsięwzięciu, jakim jest masowana produkcja szczepionek przeciwko COVID-19, potrzebna jest współpraca międzynarodowa. Z tym jednak jest problem, ponieważ poszczególne kraje dążą przede wszystkim do zaspokojenie potrzebnego własnego społeczeństwa. Szczepionkowy nacjonalizm jest jedną z głównych przeszkód w upowszechnieniu na świecie szczepionki przeciwko COVID-19 – twierdzi Berkley.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...