Most Attractive Employers to ranking najbardziej atrakcyjnych pracodawców przygotowywany przez międzynarodową firmę doradczą Universum. W tegorocznej edycji wzięło udział 23.584 studentów oraz 8.774 profesjonalistów. W ramach badania powstało zestawienie najlepszych pracodawców w Polsce 2016 w podziale n poszczególne kategorie.

Zarówno studenci, jak i profesjonaliści oczekują od swojego pracodawcy przede wszystkim możliwości dynamicznego rozwoju, szacunku oraz perspektyw związanych z rozwojem kariery zawodowej.

Rozwój i wynagrodzenie

56 proc. studentów oraz 60 proc. profesjonalistów odpowiedziało, że najważniejsza jest dla nich stabilność zatrudnienia. 55 proc. studentów oraz 41 proc. profesjonalistów docenia fakt, że zajmowane przez nich stanowisko daje możliwość uzyskania wysokich zarobków w dłuższej perspektywie czasowej. Jednak osoby posiadające doświadczenie zawodowe oczekują konkurencyjnego wynagrodzenia już w chwili podejmowania zatrudnienia. Dla studentów zdobywanie doświadczenia i dynamiczny rozwój są ważniejsze od początkowych dochodów, dla profesjonalistów czynnikiem decydującym jest ich wysokość.

W tegorocznej edycji badania, średnie oczekiwane miesięczne wynagrodzenie brutto bez premii i dodatków wyniosło 3.296 zł, co oznacza, że jest ono o ponad 200 zł wyższe niż w ubiegłorocznej edycji badania. Profesjonaliści oczekują natomiast wynagrodzenia brutto na poziomie 3.684 zł.

Ekspert w branży

Stabilna sytuacja zawodowa na niepewnym rynku pracy to wciąż najważniejszy cel zawodowy dla studentów i profesjonalistów. Dodatkowo, ponad 50 proc. respondentów wskazało, że bardzo zależy im na osiągnięciu pozycji eksperta w swojej branży oraz na osiągnięciu równowagi miedzy życiem zawodowym a osobistym.

Najmniej istotnym dla studentów celem zawodowym jest zostanie menadżerem i zarządzanie ludźmi. Profesjonalistom zaś najmniej zależy na zrobieniu międzynarodowej kariery.

38 proc. profesjonalistów myśli o zmianie pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy, zaś 9 proc. z nich planuje odłożyć tę decyzję na okres 2-4 lat. Czynnikiem decydującym o zmianie pracodawcy jest przede wszystkim wyższe wynagrodzenie i dodatkowe świadczenia (65 proc.), a także lepsze możliwości rozwoju (34 proc.) oraz pewność stabilnego zatrudnienia (21 proc.).

Badanie Universum Talent Survey obejmuje studentów oraz profesjonalistów z doświadczeniem zawodowym, którzy posiadają przynajmniej tytuł licencjata lub inżyniera. W badaniu respondenci pytani są o preferencje odnośnie swojej kariery zawodowej i oczekiwania względem pracodawców.

Wyniki rankingu Most Attractive Employers – Top 10 według studentów

Medycyna i Farmacja:

 1. Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie
 2. Ministerstwo Zdrowia
 3. Centrum Medycyny Sportowej
 4. Centrum Medyczne ENEL-MED
 5. Grupa Lux Med
 6. Medicover
 7. Dr Irena Eris
 8. Instytut „Pomnik” – Centrum Zdrowia Dziecka
 9. Polpharma
 10. Bayer

Nauki ścisłe:

 1. Polpharma
 2. Ziaja Polska
 3. L’Oréal Polska
 4. Dr Irena Eris
 5. Bayer
 6. Nestlé Polska
 7. NIVEA Polska
 8. Google Poland
 9. PGE (Polska Grupa Energetyczna)
 10. IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Czytaj więcej

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ