Rozpoczął się sezon grypowy 2019/2020. Pierwszy przypadek tegorocznej grypy

Udostępnij post:

W trakcie utrzymujących się upałów w dużej części Włoch, służby medyczne ogłosiły, że rozpoczął się sezon grypowy 2019/2020. Wcześniej niż zwykle  wystąpił pierwszy przypadek tegorocznej grypy. Według wirusologów, w sezonie 2019/2020 na grypę zachoruje 6 mln Włochów, czyli co dziesiąty mieszkaniec kraju.

Pierwszy przypadek tegorocznej grypy stwierdzono w Parmie na północy Włoch. Zachorowała 6-letnia dziewczynka, a wirus został wyizolowany w tamtejszym laboratorium uniwersyteckim, w rezultacie badania wymazu z gardła. Tym samym rozpoczął się sezon grypowy 2019/2020.

Zdaniem ekspertów, w tym roku i na początku następnego we Włoszech zachoruje łącznie mniej osób niż w poprzednim sezonie, uznanym za rekordowy. Jego bilans to ok. 8 mln chorych i prawie 200 zgonów z powodu powikłań.

Specjaliści w dziedzinie wirusologii ostrzegają jednak, że choć należy oczekiwać mniejszej fali zachorowań, będzie to wyjątkowo podstępna grypa, głównie za sprawą dwóch nowych odmian wirusa.

Na świecie średnio co minutę umiera jedna osoba z powodu grypy, rocznie choroba uśmierca pół miliona ludzi. W Polsce 4 mln osób co roku zapada na grypę i choroby grypopodobne, ale mniej niż 4 proc. się szczepi.

Grypa, która powszechnie uważana jest za przeziębienie, potrafi doprowadzić do bardzo ciężkich powikłań: uszkodzenia mięśnia sercowego, ciężkiego zapalenia płuc i zgonu. U małych dzieci powoduje zapalenie ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach prowadzi do głuchoty.

Światowa Organizacja Zdrowia – WHO ustalała w lutym br. skład szczepionki dla półkuli północnej, w tym dla Polski. Proces jej produkcji trwa pół roku i przebiega w oparciu o 4 wyselekcjonowane na wcześniejszym etapie szczepy wirusa. Po tym czasie, na który składają się szczegółowe badania i testy, również te dotyczące bezpieczeństwa preparatu, szczepionka trafia do aptek i przychodni.

Ponieważ skuteczność szczepionki spada o 6-11 proc. miesięcznie, zaszczepienie np. na początku września może oznaczać, że w przypadku części pacjentów ochrona przed wirusem może nie być dostateczna na najważniejsze z punktu widzenia epidemiologii miesiące zachorowań.

Szczyt zachorowań każdego roku przypada na styczeń-marzec. Eksperci zalecają, by szczepić w każdym zalecanym okresie, optymalnie jest jednak w grudniu, gdyż odporność organizm nabywa po 2-3 tygodniach od iniekcji.

Pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 dostępna jest już na polskim rynku. Pacjent może zaszczepić się przeciw grypie w każdej przychodni, po uprzedniej wizycie u lekarza rodzinnego, który po stwierdzeniu, że nie ma żadnych przeciwskazań wypisuje na nią receptę.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...