Sejm przyjął projekt ustawy „Apteka dla aptekarza”

Udostępnij post:

Sejm przyjął w trzecim czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne – tzw. apteka dla aptekarza. Wcześniej komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji odrzuciła poprawki zgłoszone przez opozycję. Projekt trafi teraz pod obrady Senatu.

Odrzucone poprawki dotyczyły m.in. wykreślenia wymogu geograficznego przy otwieraniu nowych aptek, doprecyzowanie mierzenia odległości pomiędzy aptekami (aby była mierzona w pasie ruchu i wyłączenia m.in. centrów handlowych oraz dworców kolejowych), a także poszerzenia katalogu podmiotów, tak by również spółki prawa handlowego mogły prowadzić apteki.

Jak zwracano uwagę, pominięcie zaproponowanych zmian może zatrzymać otwieranie nowych aptek i wpłynąć na wzrost cen. Stracą na tym konsumenci i ograniczona zostanie swoboda gospodarcza.

– Tylko nowe apteki będą objęte tymi regulacjami. To, że chcemy wprowadzić zasadę, iż właścicielem aptek ma być farmaceuta lub właścicielem czterech aptek może być spółka składająca się tylko z farmaceutów nie jest czymś nowym – tłumaczył wiceminister Marek Tombarkiewicz. Wymienił też kilka krajów, w tym z UE, w których stosowane są limity demograficzne i geograficzne.

Posłowie przyjęli natomiast poprawkę, zgodnie z którą minister zdrowia będzie mógł udzielać zgody na otwarcie apteki poza zawartymi w nowelizacji kryteriami. Zdaniem posłów opozycji, przepis ten jest korupcjogenny.

– W Polsce nie potrzeba więcej aptek. Rynek aptek i leków to nie jest zwykły rynek, na którym jest pełna swoboda. Może się tak zdarzyć, że w niektórych miejscach apteka będzie musiała powstać stąd przepis, że taką decyzję podejmuje minister. Ustawa zatrzyma proces, który się zdarzył, a w Polsce się zaczyna: nadmiernego rozwoju sieci czy kilku sieci, które opanowały rynek w danym kraju – mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. W jego opinii, musi więc zostać ograniczona swoboda gospodarcza.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne zakłada wprowadzenie zasady „Apteka dla aptekarza”, która przewiduje możliwość prowadzenia aptek wyłącznie przez farmaceutów lub wybrane spółki osobowe farmaceutów. Dodatkowe nakłada ograniczenia demograficzne – apteka nie może być otwarta, jeżeli na dzień składania wniosku na jedną placówkę przypada co najmniej 3000 mieszkańców – oraz graniczenia geograficzne – apteka nie może być otwarta, jeżeli odległość do innej placówki wynosi mniej niż 500 metrów.

Red.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...