Takeda i Ariad – alians na rynku leków onkologicznych

Udostępnij post:

Takeda Pharmaceutical Company Limited i Ariad Pharmaceuticals Inc. ogłosiły zawarcie umowy, w ramach której Takeda przejmie wszystkie pozostające w obiegu akcje Ariad, po cenie 24 USD za akcję w gotówce lub całość wartości przedsiębiorstwa wynoszącą w przybliżeniu 5,2 mld USD. Zamknięcie transakcji planowane jest na koniec lutego 2017 r.

Umowa o dużym znaczeniu strategicznym poszerza grupę globalnych, onkologicznych produktów Takedy o obszar guzów litych i wzmacnia obecność w dziedzinie hematologii. Przejęcie Ariad dostarcza dwóch innowacyjnych terapii celowanych w dziedzinie onkologii. Brygatynib ma globalny potencjał zróżnicowanej terapii raka płuc (NSCLC). Iclusig poszerzy natomiast ofertę hematologiczną.

Ariad przedstawił raport za rok kalendarzowy 2016 dla Iclusig, dotyczący przychodów, które wyniosły 170-180 mln USD. Brygatynib jest obecnie na etapie badań klinicznych, a jego roczny potencjał sprzedaży wynosi ponad 1 mld USD.

– Przejęcie Ariad stanowi wyjątkową szansę, która umożliwi nam pozytywny wpływ na życie większej grupy pacjentów na całym świecie. Możliwości oferowane przez przejęcia tak zaawansowanych komplementarnych terapii celowanych nie zdarzają się często i jesteśmy bardzo podekscytowani potencjałem korzyści z tej transakcji płynących dla pacjentów, naszych akcjonariuszy i pozostałych udziałowców – ocenia Christophe Weber, prezes i dyrektor generalny Takedy.

Takeda jest największą firmą farmaceutyczną w Japonii, ukierunkowaną na innowacyjną działalność badawczo rozwojową. Obecna jest w ponad 70 krajach, ma silną pozycją w Azji, Ameryce Północnej, Europie i na rynkach wschodzących, w tym w Ameryce Południowej, Rosji-WNP i Chinach. Główne obszary aktywności obejmują: gastroenterologię, onkologię, ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia i choroby metaboliczne oraz szczepionki.

Ariad Pharmaceuticals, Inc., z siedzibą główną w Cambridge w stanie Massachusetts, skupia się na odkrywaniu, opracowywaniu i komercjalizacji precyzyjnych terapii dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Pracuje nad nowymi lekami stosowanymi w leczeniu rzadkich form przewlekłych i ostrych białaczek, raka płuc i innych rzadkich chorób nowotworowych. Ariad wykorzystuje podejście obliczeniowe i strukturalne do projektowania leków drobnocząsteczkowych, które pokonują oporność na istniejące leki przeciwnowotworowe.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...