Testy alergiczne w Polsce. Testy standardowe i diagnostyka molekularna

Udostępnij post:

Molekularna diagnostyka alergii

Stosunkowo nowym trendem jest tzw. molekularna diagnostyka alergii. Zamiast tradycyjnie stosowanych, w odczynnikach diagnostycznych, ekstraktów alergenowych, wykorzystuje ona alergeny rekombinowane, uzyskane technikami inżynierii genetycznej, lub wysoko oczyszczone składniki alergenów. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjne zidentyfikowanie już nawet nie alergenu, ale jego składowej, odpowiedzialnej za wywołanie reakcji alergicznej.

Dlaczego identyfikować składniki alergenu?

Alergeny np. pyłku brzozy, składają się z wielu komponent. Wśród nich są tzw. komponenty główne i słabe. Stwierdzenie uczulenia na komponenty główne wskazuje na nie, jako właściwy składnik uczulający, co wiąże się z ryzykiem silnych reakcji alergicznych, ale jednocześnie z wysokim prawdopodobieństwem powodzenia odpowiednio dobranej terapii odczulającej. Dodatni wynik sIgE przeciw jedynie słabym składowym sugeruje, że pierwotne uczulenie ma inne źródło.

Reakcje krzyżowe

Oznaczenie przeciwciał przeciwko poszczególnym składnikom alergenowym pozwala również przewidzieć możliwe reakcje krzyżowe. Umożliwiają to testy alergiczne w Polsce.

– Przykładowo, w przypadku uczulenia na główną składową pyłku brzozy (Bet v 1) należy mieć świadomość, że reakcję alergiczną wywołać mogą też orzeszki ziemne, soja, orzech laskowy oraz pyłki takich drzew jak olcha, buk czy leszczyna, które zawierają komponenty homologiczne z Bet v 1. Równocześnie właściwe odczulanie eliminuje zarówno alergię pierwotną, jak i reakcje krzyżowe.
Wynik molekularnego testu immunologicznego informuje też, do jakiej grupy należą komponenty, w stosunku do których organizm wytworzył przeciwciała IgE. Ma to szczególne znaczenie przy ocenie ryzyka wystąpienia groźnych dla życia objawów. W przypadku alergii pokarmowych oznaczenie rodzaju komponenty uczulającej ukierunkowuje dietę eliminacyjną, co związane jest z różną wrażliwością składowych alergenów na obróbkę termiczną.
Badania krwi stanowią dobrą alternatywę dla testów skórnych, a postęp technik laboratoryjnych ułatwia pracę lekarza na wielu etapach: diagnostyki, doboru terapii i oceny jej skuteczności. Zaznaczyć należy jednak, że dodatni wynik oznaczenia sIgE sam w sobie nie oznacza alergii. Taki rezultat powinien być zawsze interpretowany w kontekście objawów klinicznych – wyjaśnia dr Emilia Martin, z ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...