Thervira komputerowo zaprojektowała skuteczny lek grypę

Udostępnij post:

Naukowcy z polskiej firmy tzw. startupu TherVira prowadzą prace nad uniwersalnym lekiem przeciwko grypie. Zaprojektowali go przy użyciu własnego modelu komputerowego. Jak dowiodły badania, lek zabija wirusa grypy w sposób zupełnie bezpieczny dla ludzkich komórek.

Startup TherVira kilka lat temu rozpoczął prace nad własnym system komputerowym, który pozwala projektować leki. W efekcie badaczom udało się stworzyć oprogramowanie, które umożliwia wyszukiwanie związków chemicznych uczestniczących w rozwoju konkretnych chorób. Dzięki innowacyjnej technologii udało się opracować farmaceutyk, który radzi sobie z wirusem grypy.

Leki obecnie mogą jedynie zablokować wejście wirusa, czyli infekcję, oraz wyjście namnożonych kopii wirusa z komórki. Żaden nie potrafi jednak wirusa wyeliminować. TherVira opracowała preparat za pomocą oprogramowania komputerowego, który potrafi tego dokonać.

Lek stworzony przy zastosowaniu oprogramowania pozwala nie tylko zablokować aktywność wirusa grypy, ale i powstrzymać jego namnażanie i rozwój w komórce. Dzięki tej metodzie możliwe jest wyleczenie pacjenta z grypy na każdym etapie choroby.

W kolejnych etapach prac naukowcy planują udoskonalać lek, aby był on bardziej efektywny i dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Później nastąpi faza badań przedklinicznych, a na etapie badań klinicznych firma będzie szukała do współpracy dużej firmy farmaceutycznej.

Wprowadzenie farmaceutyku na rynek jest czasochłonny. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, po opracowaniu i wdrożeniu nowego preparatu, lek pojawi się na rynku za ok. 10 lat.

Red. (źródło: brief.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...