Thunderstorm asthma. Czym jest astma burzowa?

Udostępnij post:

Astma burzowa, Thunderstorm asthma – termin medyczny odnosi się do rzadkiego zjawiska nagłego wzrostu występowania przypadków ostrej duszności w wyniku burzy, w trakcie sezonu pylenia traw i drzew.

Jednym z najbardziej ekstremalnych epizodów medycznych była astma burzowa z 21 listopada 2016 r.

Thunderstorm asthma

W australijskim mieście Melbourne tysiące osób miało nagły atak astmy. Przyczyną były pyłki roślin, które wywołały gwałtowną reakcję alergiczną. Nad Melbourne przeszła wówczas burza. W trakcie australijskiej wiosny, po silnych deszczach i wiatrach, pojawiły się pyłki traw z gatunku życicy. Miejskie szpitale przyjęły ponad 9 tys. osób z objawami duszności, w wyniku której zmarło 10 osób.

Wydarzenie w Melbourne znacznie przewyższyło skalą poprzednią epidemię w Londynie z czerwca 1994 r. Była ona największym, udokumentowanym epizodem przed wydarzeniami w australijskim stanie Wiktoria.

Inne przypadki wystąpiły w takich miastach, jak:

  • Birmingham,
  • Nottingham,
  • Cambridge (Wielka Brytania),
  • Neapol (Włochy),
  • Calgary (Kanada),
  • Wagga Wagga (Australia),

Miały one jednak ograniczony zasięg. Nie zarejestrowano też żadnych zgonów.

Eksperci prognozują, że ze względu na przewidywane zmiany klimatu i związane z nimi zwiększenie częstotliwości gwałtownych burz i opadów, występowanie astmy burzowej może w najbliższej przyszłości się nasilać.

Czym jest astma burzowa?

Astma burzowa – Thunderstorm asthma charakteryzuje się gwałtowną reakcją dróg oddechowych u pacjentów atopowych. Wywołana jest ona takimi czynnikami, jak:

  • alergenne mikrocząstki szybko uwalniane przez cytoplazmę pyłków, w szczególności trawy na całym świecie,
  • pomurnik lekarski (Parietaria) w rejonie Morza Śródziemnego,
  • pleśń Alternaria.

Po wchłonięciu wody i pęknięciu pyłków, w wyniku tzw. szoku osmotycznego, zawartość cytoplazmatyczna ziaren pyłku może krążyć w atmosferze jako bioaerozol cząstek alergennych. Ze względu na swój mikroskopijny rozmiar przenikają one głęboko do dolnych dróg oddechowych, oskrzeli. Wywołują ataki astmy w wyniku nagłego ciężkiego zapalenia alergicznego. Jak zwracają uwagę badacze, w przypadku Melbourne, biorąc pod uwagę szybkie obniżenie temperatury, nie można wykluczyć współwystępującej roli zimna w nasileniu zapalenia oskrzeli.

Eksperci podkreślają, że objawy astmy burzowej powinny być znane nie tylko alergologom, ale także lekarzom pierwszego kontaktu. Thunderstorm asthma może bowiem być groźna nie tylko dla pacjentów z alergią na pyłki, ale także dla osób dotkniętych sezonowym alergicznym nieżytem nosa.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...