Ubezpieczenie zdrowotne – dostęp również do szpitali

Udostępnij post:

Prywatne usługi lekarskie kojarzą się nam przede wszystkim z wizytą w niepublicznej przychodni, czy indywidualnej praktyce lekarskiej, a możemy korzystać również z usług szpitali. Możliwości diagnostyczne polskich szpitali nie w pełni są wykorzystywane w ramach opieki publicznej. Poradnie przyszpitalne dają dostęp do wysokiej klasy infrastruktury diagnostycznej, co znacząco poszerza ofertę ubezpieczycieli.

Mimo że coraz więcej Polaków korzysta z prywatnych usług medycznych, oferowanych przez dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, to jednak pacjenci nie w pełni zdają sobie jeszcze sprawę, z jak szerokiego zakresu usług można skorzystać. Według najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń z ochrony oferowanej przez polisy zdrowotne korzysta już 2,17 mln osób. Co więcej, w ramach płaconej regularnie składki za nie wydajemy 40 mld złotych. Warto zatem pamiętać, do jakich świadczeń mamy dostęp oraz gdzie może zostać nam udzielona pomoc.

W gabinecie, przychodni, a także szpitalu

Panuje powszechne przekonanie, że prywatne usługi medyczne, oferowane w ramach ubezpieczeń zdrowotnych, ograniczają się do świadczeń realizowanych w indywidualnych praktykach lekarskich, niepublicznych przychodniach czy sieciach medycznych. To nie do końca prawda. Towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z różnymi typami jednostek, w tym ze szpitalami. Dzięki temu posiadacze polis mają dostęp do ochrony w wielu miejscach w całym kraju.

Istotą ubezpieczeń zdrowotnych jest zapewnienie ubezpieczonym wysokiej jakości świadczeń w jak najkrótszym możliwym terminie. Dlatego towarzystwa ubezpieczeń nawiązują współpracę z wieloma centrami medycznymi. Staramy się tak budować sieć partnerów, żeby placówki były w odległości kilku, najdalej kilkunastu minut drogi samochodem od miejsca zamieszkania czy pracy. Przekłada się to również na czas oczekiwania na realizację wizyty bądź badania. Siłą rzeczy, im większy mamy wybór punktów, w których możemy liczyć na pomoc, tym większa jest szansa, że znajdziemy najdogodniejszy dla siebie termin świadczenia – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.

Opieka na najwyższym poziomie

Dlaczego współpraca ubezpieczycieli ze szpitalami jest istotna? Warto pamiętać, że obecnie jednym z głównych powodów zakupu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego jest chęć jak najszybszej realizacji badań specjalistycznych, na które w ramach usług NFZ trzeba czekać miesiącami. Szpitale, co do zasady, posiadają znacznie bardziej rozbudowaną infrastrukturę badawczą w porównaniu z przychodniami czy centrami medycznymi, zwłaszcza w obszarze tzw. ciężkiej diagnostyki, jak tomografia czy rezonans magnetyczny.

Na podstawie naszych obserwacji możemy stwierdzić, że infrastruktura polskich szpitali jest niezwykle rozbudowana. Większość z nich korzysta ze sprzętu wysokiej jakości nieodstającej od światowych standardów. Problemem są jednak ograniczenia wynikające z kontraktów z NFZ, które nie pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału diagnostycznego drzemiącego w polskich placówkach. Dlatego wiele szpitali decyduje się nawiązać współpracę z ubezpieczycielami, żeby posiadany przez nie sprzęt mógł jak najlepiej służyć pacjentom – ocenia Małgorzata Jackiewicz z Saltus Ubezpieczenia.

Możliwość współpracy ze szpitalami jest dla ubezpieczycieli szczególnie istotna w kontekście promowania zdrowego trybu życia, którego istotnym elementem, oprócz odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej, jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. W tym celu towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej zachęcają posiadaczy polis do korzystania z programów zdrowotnych, które mają zachęcić ubezpieczonych do systematycznego sprawdzania stanu zdrowia i dzięki temu pomóc w jak najwcześniejszym wykryciu najpoważniejszych schorzeń.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...