Urazy kończyn w pracy – doznało ich 29 tys. osób

Udostępnij post:

Prawie 80 proc. poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznaje urazu kończyn. Poważne kontuzje wiążą się zwykle z koniecznością odbycia rehabilitacji. Grupowe ubezpieczenia zdrowotne pozwalają na szybkie podjęcie leczenia pourazowego oraz zapewniają zdalne konsultacje specjalistyczne.

Z opublikowanej przez GUS analizy „Wypadki przy pracy w I półroczu 2018 r.” wynika, że najczęściej występującymi obrażeniami w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń w pracy są urazy kończyn. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku tego typu kontuzje miały miejsce w 78,8 proc. wypadków, czyli poszkodowanych zostało ponad 29 tys. osób. Urazów rąk doznało ponad 16 tys. osób (43,8 proc. wypadków), a nóg prawie 13 tys. pracowników (35 proc. przypadków).

Pomoc doraźna poszkodowanym udzielana jest natychmiastowo w ramach świadczeń publicznej opieki zdrowotnej, jednak niektóre urazy mogą wymagać długotrwałego leczenia i stałej pomocy specjalistów, w tym rehabilitacji, która w ramach NFZ może się wiązać z koniecznością oczekiwania w długich kolejkach.

Sprawna pomoc służb ratowniczych i szybkie objęcie doraźną opieką ambulatoryjną, które gwarantuje NFZ w ramach świadczeń ZUS, to przy niektórych urazach kończyn jedynie początek drogi w powrocie do zdrowia. W przypadku ciężkich urazów, oprócz ustabilizowania stanu zdrowia, równie ważne są działania zmierzające do odzyskania sprawności ręki bądź nogi. Do tego zazwyczaj konieczna jest rehabilitacja, na którą w ramach NFZ czas oczekiwania może wynosić kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. W takiej sytuacji sposobem na szybkie rozpoczęcie leczenia mogą się okazać świadczenia prywatne dostępne m.in. za pośrednictwem grupowych ubezpieczeń zdrowotnych – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Pomoc według potrzeb

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych nieustannie się rozwija, dzięki czemu systematycznie rośnie zakres ochrony, jaką można uwzględnić w ramach polisy. Oprócz opieki specjalistów z różnych dziedzin medycyny na liście dostępnych świadczeń znajduje się też szereg badań diagnostycznych i laboratoryjnych oraz zabiegów ambulatoryjnych, w tym chirurgii 1 dnia, co jest szczególnie istotne przy wypadkach pracowniczych. Coraz częściej polisy zapewniają również dostęp do badań wysokospecjalistycznych i tzw. diagnostyki ciężkiej, czyli rezonansu magnetycznego oraz tomografii. Ubezpieczyciele mogą także oferować dostęp do rozbudowanego pakietu usług rehabilitacyjnych, jak i świadczeń z zakresu medycyny pracy, które uwzględniają np. profilaktykę chorób zawodowych. Pomoc ta może okazać się nieocenionym wsparciem w szybkim powrocie do zdrowia po nagłym wypadku w pracy.

Choć niektóre warianty ubezpieczeń mogą nie uwzględniać tak szerokiego zakresu pomocy, to warto pamiętać, że większość towarzystw umożliwia płynne przejście na wyższy pakiet świadczeń, dzięki czemu ubezpieczony szybko otrzyma pomoc. Z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku pracowników, którzy doznali urazu w trakcie pracy lub którym pogorszył się stan zdrowia, pracodawcy z własnej inicjatywy proponują rozszerzenie ubezpieczenia – wskazuje Małgorzata Jackiewicz.

Zdalne konsultacje

Dużym udogodnieniem dla osób wymagających długotrwałej opieki specjalistycznej jest również rozwój usług zdalnych oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeń, w postaci telekonsultacji lekarskich. Do niedawna zapewniały one wyłącznie kontakt z internistą lub lekarzem rodzinnym, ale obecnie mogą obejmować również konsultacje specjalistyczne, m.in. ortopedyczne. Dzięki temu osoby będące w trakcie leczenia szybko otrzymają poradę w wypadku pogorszenia się stanu zdrowia. Jeżeli zajdzie konieczność zakupu dodatkowych leków, to stosowne recepty zostaną przekazane ubezpieczonemu za pośrednictwem kuriera.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...