Rynek suplementów diety w Polsce w latach 2017-2020

Udostępnij post:

Analitycy PMR prognozują, że w latach 2017-2020 dynamika rynku suplementów diety w Polsce wzrośnie do około 8% rocznie. Jak prezentuje najnowszy raport PMR pt. „Rynek suplementów diety w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020″, sprzedaż pozaapteczna będzie rosła bardziej dynamicznie niż sprzedaż apteczna, ze względu na mniejsze ograniczenia prawne.

Obecnie bowiem sytuacja na rynku aptecznym nie jest najlepsza. Na rozwój rynku pozytywnie wpływać będą czynniki makroekonomiczne, takie jak dochód rozporządzalny czy konsumpcja prywatna, jak również zachowania konsumenckie.

W 2014 r. sprzedaż suplementów diety, szczególnie na rynku aptecznym, odnotowała dość niską dynamikę wzrostu. W opinii PMR, przyczyną było kilka czynników: efekt wysokiej bazy z roku 2013, podobna (wciąż wysoka, jednak nie większa) liczba zachorowań na grypę i podejrzeń, jak w roku 2013, wzrost cen, szczególnie w roku 2012, który spowodował nasycenie rynku przy określonym poziomie siły nabywczej, jak również gwałtowny wzrost sprzedaży tanich produktów np. marek własnych.

Od 2012 do 2014 r. sprzedaż apteczna straciła 2 punkty proc. udziału w rynku suplementów diety. Wynikało to z problemów, jakie na rynku aptecznym spowodowała ustawa refundacyjna, mniejszego nasycenia tego kanału sprzedaży, jak również z wprowadzania przez coraz większą liczbę sklepów (w tym supermarkety i hipermarkety) suplementów diety do swojej oferty. W kolejnych latach spodziewane jest lekkie wyhamowanie tego trendu (lata 2015-2016).

W 2012 r. kiedy cały rynek apteczny przeżywał dość ciężką sytuację z powodu wejścia w życie ustawy refundacyjnej, kryzys nie ominął suplementów diety. Aby ratować przychody, zareagowano wzrostem cen suplementów diety. W 2013 i 2014 r. doszło do stabilizacji – rynek w wyrażeniu naturalnym zaczął ponownie wzrastać, a średnia cena obniżała się.

Najdroższe firmy na rynku to przedsiębiorstwa często oferujące bardzo wyspecjalizowane produkty, często mające 1-2 suplementy w ofercie. Są to produkty o różnym zastosowaniu: o działaniu odmładzającym, odchudzającym, wielofunkcyjne, na stawy. Zwykle są to producenci zagraniczni lub ich przedstawiciele.

Najtańsze suplementy diety na rynku, co nie jest zaskoczeniem, to często produkty jednowitaminowe lub na bazie jednego, dwóch minerałów. Wyjątkiem są witamina K, witamina E, witamina K+D, które kosztują kilkakrotnie więcej niż najtańsze witaminy i minerały na rynku.

Analiza dynamiki wartości sprzedaży w roku 2014 w stosunku do roku 2013 wykazała, że wszystkie kategorie, które zanotowały wzrost powyżej 40% to kategorie o małej wartości sprzedaży (posiadają udział nie większy niż 1,3% w rynku, po wzroście). Warto zwrócić uwagę na to, że w 2014 r. zanotowano duże wzrosty preparatów jednoskładnikowych, związanych z infekcjami – wapna i witaminy C.

suplementy2015Wartość rynku suplementów diety w raporcie PMR pt. „Rynek suplementów diety w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020″ jest rozumiana jako wartość sprzedaży produktów posiadających status prawny suplementu diety w aptekach, obrocie pozaaptecznym oraz przez internet.

Źródło: PMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...