W Lublinie powstaje program naprawy służby zdrowia

Udostępnij post:

Łączenie szpitalnych oddziałów świadczących takie same usługi przewidują założenia programu naprawy służby zdrowia i uzdrowienia sytuacji szpitali podległych samorządowi woj. lubelskiego. Celem jest ograniczenie zadłużenia tych placówek, które wynosi już 910 mln zł.

Zarząd województwa lubelskiego przyjął wstępne założenia działań naprawczych słuzby zdrowia.

Zaniedbania wieloletnie sprawiły, że mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach wojewódzkich. Podobnie jest w innych województwach, ale wydaje się, że nasze szpitale są szczególnie zagrożone. Musimy podjąć pewne działania, one może będą nawet czasami bolesne, ale niezbędne, żeby naprawić służbę zdrowia, żeby nie nastąpiła zapaść. Będziemy czynili wszystko, żeby żaden pacjent nie ucierpiał – mówi Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Przyjęte założenia przewidują m.in. zmiany organizacyjne w szpitalach polegające na łączeniu jednostek spełniających te same funkcje. W pierwszej kolejności dotyczyć one będą komórek organizacyjnych niemedycznych, ale także oddziałów szpitalnych – zapowiedział dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w lubelskim urzędzie marszałkowskim Piotr Matej.

Nie ma w tym projekcie likwidacji takiej czy innej komórki, jest ewentualne przemieszczenie pomiędzy jednostkami naszymi, wraz z potencjałem finansowym, technicznym i ludzkim – wyjaśnia Piotr Matej.

Jak zaznacza, zmiany organizacyjne nie będą się wiązać ze zwolnieniami personelu.

Jest za mało pielęgniarek, żeby spełnić normy wynikające z przepisów prawa, ale mamy cztery neurologie i cztery urologie. W związku z tym personel będzie miał w pełni zatrudnienie, jeżeli będą trzy jednostki. Wszyscy znajdą pracę, jeśli nie w tej jednostce to w innej, gdzie są potrzeby. To samo dotyczy lekarzy. Mamy przykłady, że lekarz pracuje w dwóch czy trzech miejscach, trzeba mu stworzyć warunki, żeby pracował w jednym, nie tracił czasu na przemieszczanie się – ocenia Piotr Matej..

Analizie mają być poddane te oddziały, gdzie wykorzystanie łóżek szpitalnych nie przekracza 80 proc., planowane jest zwiększenie liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej. Szczegółowe plany reorganizacji przygotować mają dyrektorzy szpitali zobowiązanych do działań naprawczych. Na początku przyszłego roku projektowane zmiany mają być przedstawione do akceptacji NFZ.

Inne działania naprawcze mają polegać na sprzedaży lub wydzierżawieniu nieruchomości należących do szpitali, a niewykorzystywanych do celów leczniczych. Prowadzone są też rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie przejęcia zadłużenia placówek szpitalnych i zamiany zobowiązań na długoterminowe.

Zadłużenie szpitali prowadzonych przez lubelski samorząd wojewódzki rośnie. We wrześniu tego roku sięgnęło 910 mln zł, podczas gdy na koniec ubiegłego roku wynosiło 773,5 mln zł, zaś w 2000 r. – 73 mln zł. Do końca marca przyszłego roku samorząd wojewódzki będzie musiał pokryć 42 mln zł strat poniesionych przez szpitale w 2018 r.

Największe długi – na koniec ubiegłego roku – miały: szpital im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie – 321 mln zł, szpital w Chełmie – 107 mln zł, szpital im. Jana Bożego w Lublinie – 89 mln zł, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie – 81 mln zł oraz szpital im. Jana Pawła II w Zamościu – 79 mln zł.

W woj. lubelskim jest 11,2 tys. łóżek szpitalnych, z czego w placówkach podległych samorządowi województwa – 5,1 tys.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...