Związek między umieralnością na Covid-19 a zanieczyszczeniem powietrza

Udostępnij post:

Związek między wysoką umieralnością na Covid-19 a zanieczyszczeniem powietrza w czterech krajach europejskich opisał izraelski badacz. Analizował znaczny poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu (NO2).

Jaron Ogen z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze identyfikował związek między umieralnością na Covid-19 a zanieczyszczeniem powietrza. Zbadał korelację między tymi czynnikami. Konieczne będą jednak dalsze badania. Należy ustalić, czy istnieje bezpośredni związek przyczynowy między zanieczyszczeniem NO2, a wyższym ryzykiem śmierci z powodu Covid-19.

Dwutlenek azotu jest gazem emitowanym m.in. w wyniku spalania paliw. Jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu. Powoduje szereg poważnych schorzeń, jak nadciśnienie, cukrzyca i choroby układu krążenia.

Nieprzypadkowo wiele problemów zdrowotnych wynikających z zanieczyszczenia powietrza ma taki sam charakter. Zwiększa ono ryzyko śmierci z powodu Covid-19, biorąc pod uwagę, że jest to choroba układu oddechowego – zauważają naukowcy.

Ogen odkrył, że na dzień 19 marca 78 proc. zgonów we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech miało miejsce w północnych Włoszech i środkowej Hiszpanii. Występuje tam najwyższe stężenie dwutlenku azotu spośród badanych obszarów.

Przewlekła ekspozycja na NO2 może być ważnym czynnikiem przyczyniającym się do wysokiego wskaźnika śmiertelności Covid-19, obserwowanego w tych regionach. Wcześniejsze badania wykazały, że ekspozycja na NO2 powoduje stan zapalny w płucach. Teraz należy zbadać, czy obecność początkowego stanu zapalnego jest związany z odpowiedzią układu odpornościowego na koronawirusa – podkreśla Jaron Ogen.

Inne badanie skupiło się na analizie związku między liczbą zgonów na Covid-19, a długotrwałą ekspozycją na pył PM2,5 (o wymiarach 2,5 mikrometra lub mniejszych). Światowa Organizacja Zdrowia uznaje go za najbardziej szkodliwy dla zdrowia spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Badanie naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazało, że w Stanach Zjednoczonych wzrost PM2,5 o jeden mikrogram na metr sześcienny związany jest z 15-proc. wzrostem śmiertelności na Covid-19.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...