Donosowa szczepionka przeciwko grypie dostępna w aptekach

Udostępnij post:

Od 21 października dostępna jest w aptekach donosowa szczepionka przeciwko grypie przeznaczona dla dzieci – poinformował Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Eksperci Programu oczekują, że ta bezbolesna metoda podania szczepionki zwiększy szczepienia przeciwko grypie wśród dzieci.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie, w naszym kraju przeciwko grypie szczepionych jest zaledwie około 1 proc. dzieci do 14. roku życia, czterokrotnie mniej niż w całym społeczeństwie. W Polsce od kilku lat wyszczepialność przeciwko tej chorobie nie przekracza 4 proc. i jest jedną z najniższych w Europie. donosowa szczepionka przeciwko grypie ma poprawićsytuację.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w sezonie grypowym wirusem grypy zaraża się od 20 do 30 proc. dzieci (w porównaniu do 5-10 proc. dorosłych). Kierownik Krajowego ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie prof. Lidia Brydak uważa, że w naszym kraju ten odsetek jest jeszcze wyższy. W jej ocenie, wirusem grypy zakaża się u nas aż 35-40 proc. dzieci między 1. a 14. rokiem życia. Zagraża to ich zdrowiu, a także zdrowiu osób dorosłych, szczególnie ludziom starszym oraz z chorobami przewlekłymi.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają nadzieję, że bezbolesna forma podania szczepionki, eliminująca strach przed ukłuciem igły, przyczyni się do zwiększonej wyszczepialności wśród dzieci. „Ze względu na częste przebywanie najmłodszych w dużych skupiskach ludzi, takich jak szkoły czy przedszkola wirus grypy rozprzestrzenia się wśród dzieci błyskawicznie, np. poprzez kichnięcie czy podanie dłoni osobie zarażonej” – przekonują w komunikacie.

Szczepionka donosowa przeciwko grypie przeznaczona jest dla dzieci od 2. do 18. roku życia i znajduje się w aktualnych wytycznych Programu Szczepień Ochronnych ogłoszonych w październiku 2019 r. przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że aż 70 proc. rodziców wybiera szczepienia w formie aerozolu donosowego ze względu na strach dzieci przed igłą i bólem. Cena szczepionki donosowej sięga 80-90 zł, ale koszt ten – podkreślają eksperci OPZG – jest znacznie mniejszy niż koszt groźnych dla zdrowia i życia powikłań oraz związanej z nimi hospitalizacji.

Grypa może powodować groźne powikłania, tymczasem dzieci chorują na grypę trzy razy częściej niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki jej przebieg. „Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych jest najwyższe u najmłodszych, do 5. roku życia” – podkreślają eksperci OPZG.

Do najczęstszych powikłań wśród dzieci należą powikłania laryngologiczne (zapalenie ucha środkowego) oraz charakterystyczne dla wieku dziecięcego objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zapalenie mózgu i encefalopatia (uszkodzenie mózgu), najczęściej u dzieci poniżej 10. roku życia.

Konsultant Krajowy ds. Pediatrii prof. Teresa Jackowska ma nadzieję, że szczepionka donosowa zwiększy w naszym kraju odsetek dzieci zaszczepionych przeciwko grypie z 1 proc. do kilku lub nawet kilkunastu procent. „Szczepienia są szczególnie ważne u najmłodszych między 6 a 59. miesiącem życia, u których dopiero kształtuje się układ odpornościowy” – podkreśla.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...