Braku leków w aptekach obawia się coraz więcej Polaków. Wśród nich aż 74% doświadczyło takiej sytuacji – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w kwietniu br. Dlatego zaczynamy postrzegać produkcję leków w kraju jako gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego – tak uważa 73 proc. badanych.

Polacy jednoznacznie opowiadają się za wsparciem przez rząd przemysłu farmaceutycznego w Polsce (83% badanych). Prawie 3/4 uważa, że leki produkowane w Polsce powinny zajmować istotne miejsce na listach refundacyjnych.

Bezpieczeństwo lekowe może być zagwarantowane tylko poprzez produkcję w kraju. Lokalny rynek zawsze będzie priorytetowy dla krajowych firm. Dlatego 80% Polaków uważa, że rozwój tej branży jest gwarancją dostępności leków w aptekach. Zabiegamy więc o instrumenty wspierające rozwój krajowych producentów leków. Mamy nadzieję, że wkrótce się ich doczekamy – mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Coraz lepiej oceniamy też jakość leków produkowanych w Polsce. 60% badanych uważa, że jest ona wysoka. To wzrost o 15 pkt proc. w porównaniu z 2013 r.

Polacy to w dużej mierze świadomi konsumenci, którzy dokonują odpowiedzialnych wyborów. Przy wyborze między takimi samymi lekami wyprodukowanymi w Polsce a za granicą, częściej sięgają po lek rodzimego pochodzenia. Kupują je z przekonaniem, że za lokalną produkcją stoi dobra jakość. Równie ważne jest to, że dzięki takim zakupom mają wpływ na polską gospodarkę, a także rynek pracy – wyjaśnia Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW.

Mając do wyboru tańszy lek z Azji, aż 43% wybierze krajowy nawet nieco droższy, a kolejne 28% – jeżeli będzie w porównywalnej cenie.

Polacy mają świadomość ( 80 proc.), że produkcja leków w kraju to wzrost gospodarczy, miejsca pracy, rozwój nauki i medycyny. Dlatego już dziś wydając pieniądze na refundację leków powinniśmy zastanawiać się od kogo kupujemy – podkreśla Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

TW (źródło: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA