Nietolerancja glutenu. Jak wykryć nietolerancję glutenu?

Udostępnij post:

Nietolerancja glutenu dotyka coraz większej liczby Polaków. Rośnie liczba zadeklarowanych osób z uczuleniem lub nadwrażliwością na gluten. Z codziennej diety eliminuje go też coraz więcej zwolenników mody na życie fit.

Jeszcze parę lat temu dietę bezglutenową stosowały tylko osoby chore na celiakię. Obecnie przyczyną jest nie tylko nietolerancja glutenu. Gluten z diety eliminują również osoby zdrowe.

Co to jest gluten?

Gluten to białko ,które znajduje się m.in. w takich zbożach, jak pszenica, pszenżyto, żyto oraz jęczmień. Są dwie frakcje białka, które go tworzą – glutenina i gliadyna. Ta druga może mieć szkodliwy wpływ na organizm. Gluten jest białkiem ciężkostrawnym. Powoduje wiele stanów zapalnych oraz zwiększa przepuszczalność w jelicie cienkim. Może prowadzić to do powstawania chorób typu choroba Hashimoto, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów.

Gluten jest składnikiem nie tylko produktów spożywczych na bazie zbóż, ale bywa również stosowany jako dodatek spulchniający w wędlinach, mięsie, słodyczach oraz w produktach mlecznych. Często jest również dodawany do leków, suplementów diety oraz do żywności przetworzonej.

Komu szkodzi gluten?

Nie jest prawdą, że gluten szkodzi każdemu. Negatywnie wpływa on na zdrowie osób uczulonych na ten składnik oraz tych, które są na niego nadwrażliwe oraz cierpią na celiakię.

Celiakia jest najpoważniejszym, trwałym schorzeniem związanym z nietolerancją glutenu – reakcją immunologiczną na białka zbożowe. Prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita, co uniemożliwia wchłanianie przez organizm substancji odżywczych.

Alergia na gluten może mieć charakter przemijający. Jednak zdarza się również, że pozostaje na całe życie. Jej objawami są najczęściej biegunka, wymioty, zmiany skórne (np. atopowe zapalenie skóry), wodnisty katar. Gluten jest jednym z najczęściej występujących alergenów pokarmowych. Spośród wszystkich zbóż zawierających te białka, pszenica uczula najbardziej.

Nadwrażliwość na gluten nie jest związana ani z celiakią, ani z alergią na ten składnik. W tym przypadku badania diagnostyczne wykazują jednak negatywny wynik przeciwciał, brak podwyższonego poziomu IgE, w którym nie występuje zanik kosmków jelitowych. Pomimo tego spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy. Możliwa jest wtedy obecność przeciwciał antygliadynowych AGA (IgA i/lub IgG). Nadwrażliwość sprawia, że układ pokarmowy reaguje na gluten biegunką, zaparciami, wzdęciami, refluksem żołądkowo-przełykowym oraz aftami w jamie ustnej. Inne objawy, to m.in. bóle głowy, bóle stawów, depresja, niedokrwistość, czy drętwienie kończyn.

Jak wykryć nietolerancję glutenu?

Zanim rozpocznie się leczenie, należy potwierdzić swoje przypuszczenia u lekarza. Właściwe rozpoznanie to pierwszy krok do walki z nietolerancją glutenu. Badaniami, które mogą pomóc określić stan narządów wewnętrznych oraz stopień obciążeń organizmu szkodliwymi substancjami, jest określenie nietolerancji pokarmowych lub Test Obciążeń Organizmu.

Test Obciążeń wykrywa grzyby, pasożyty, metale ciężkie, obciążenia chemiczne oraz alergie, niedobory witamin, niedobory minerałów, a także wirusy, bakterie beztlenowe, zaburzenie metabolizmu glutenu oraz boreliozę. Rekomendowany jest osobom, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć przyczyn swoich dolegliwości i bólu. Źle się czują, często chorują, cierpią na problemy skórne albo nie mają energii i brak im witalności.

Po wykonaniu Testu specjalista przygotowuje indywidualne zalecenia i dobiera kurację dla osób, których dotknęła nietolerancja glutenu.

Jedyne lekarstwo – dieta

Lekarstwo na celiakię, alergię i nietolerancję pokarmową na gluten jest tylko jedno – dieta bezglutenowa. Oznacza to całkowite wykluczenie z jadłospisu glutenu.

W diecie tej stosuje się zamienniki produktów pszenicznych, czyli produkty zawierające mąkę kukurydzianą, ryżową, sojową lub gryczaną, komosę ryżową, amarantusa. Polecane są również orzechy, kasza jaglana, ciecierzyca, ziarna słonecznika, czy siemię lniane. Dieta zawierać może ryby, mięso, jajka, warzywa, owoce oraz produkty mleczne, po uprzednim sprawdzeniu czy nie jest do nich dodawany gluten w postaci środka spulchniającego.

Stosowanie diety bezglutenowej przez osoby chore na celiakię wymagane jest do końca życia. Natomiast w przypadku alergii czy nadwrażliwości na gluten, dieta może być stosowana tylko czasowo.

Większość ludzi nie ma problemów związanych z glutenem. Dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna, często jednak bez uzasadnienia i wskazań zdrowotnych. Zdrowy organizm radzi sobie z trawieniem glutenu. Są osoby, którym pszenica pomaga ustabilizować poziom glukozy we krwi. Dlatego należy pamiętać, że wykluczenie glutenu z diety wymaga uzupełnienia mikroelementów z innych źródeł niż pszenica, w szczególności witamin z grupy B.

Red.

1 KOMENTARZ

  1. dieta to podstawa… mam też azs więc wiem co mówię. u mnie połaczenie dermatolog + alergolog+ dietetyk + kosmetyki eeny meeny na azs = moja skóra i wewnątrz organizm wyleczony. do wszystkiego trzeba podchodzić holistycznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...