PZ Cormay – inwestycje z emisji 7 mln akcji

Udostępnij post:

Akcjonariusze PZ Cormay S.A. zdecydowali o emisji do 7 mln akcji serii M w drodze subskrypcji prywatnej. Cena emisyjna akcji została ustalona na 1 zł. Przychody grupy w pierwszym półroczu 2018 r. spadły rdr do 35,1 mln zł, z 41,2 mln zł. EBITDA w tym okresie wyniosła 137 tys. w stosunku do -126 tys. zł rok wcześniej, a strata netto – 86 tys. zł, wobec 1,2 mln zł straty przed rokiem.

Jak informuje spółka, na spadek przychodów w pierwszym półroczu wpłynęły głównie dwa czynniki. Pierwszy z nich to zmiana struktury produktowej.

Od kilkunastu miesięcy koncentrujemy się na sprzedaży własnych, wysokomarżowych produktów, mniej aktywnie sprzedając lub wręcz ograniczając sprzedaż produktów niskomarżowych. Ze względu na te zmiany w pierwszym półroczu 2018 r. odnosimy się do wysokiej przychodowo, ale niższej marżowo sprzedaży. Kolejne kwartały będzie można już bardziej miarodajnie porównywać z ubiegłym rokiem, ponieważ w trzecim i czwartym kwartale 2017 r. niskomarżowe produkty nie stanowiły już znaczącej części naszych wyników – mówi Janusz Płocica, prezes PZ Cormay.

Kolejną przyczyną spadku przychodów w pierwszej połowie roku jest zmiana struktury sprzedaży w Chinach.

W pierwszym kwartale 2017 r. odnotowaliśmy dużą sprzedaż do Chin, a w kolejnych trzech kwartałach ta sprzedaż była na wiele niższym poziomie. W tym roku sprzedaż do Chin będzie bardziej równomiernie rozłożona, a w skali całego roku mamy potencjał zbliżyć się do ubiegłorocznej, rekordowej sprzedaży na rynku chińskim – wyjaśnia Janusz Płocica.

Nowe akcje serii M w pierwszej kolejności zostaną zaoferowane inwestorom, którzy mieli w momencie podjęcia uchwały co najmniej 0,5-proc. udział w kapitale zakładowym spółki. Pozyskane z emisji pieniądze mają być przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego, przede wszystkim na dokończenie strategicznych projektów, czyli analizatorów biochemicznych i hematologicznych. Zarząd podkreśla, że emisja jest konieczna, aby nie doszło do spowolnienia prac nad nowymi produktami.

PZ Cormay S.A. jest producentem odczynników diagnostycznych i dystrybutorem aparatury medycznej. Firma produkuje testy in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, koagulologii oraz serologii grup krwi. Oferuje również automatyczne analizatory biochemiczne i hematologiczne, systemy do analizy parazytologicznej i immunologicznej, a także próżniowy system pobierania krwi. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w 2008 r. 

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...