Telefony i komputery zaburzają sen dziecka

Udostępnij post:

Naukowcy z University of Colorado przeanalizowali 67 prac badawczych z całego świata, związanych z użytkowaniem mediów elektronicznych przez osoby w wieku szkolnym i nastoletnim (5-17 lat).  Okazuje się, że dzieci śpią lepiej, gdy w ich pobliżu nie ma telewizorów, komputerów, czy telefonów komórkowych.

90 proc. tych analiz dowodzi niekorzystnego wpływu przebywania przed ekranami komputera, tabletu, telefonu komórkowego, czy telewizora. Urządzenia te mają niekorzystny wpływ na sen młodych ludzi.

Używanie komputera ma bardziej negatywny wpływ na sen niż oglądanie telewizji. Jest tak dlatego, że druga z tych czynności wymaga mniejszej koncentracji uwagi. Ponad 75 proc. analizowanych prac dowodzi jednak, że oglądanie telewizji wieczorem ma związek z niewystarczającą ilością i jakością snu u dzieci.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, na próbie kilkuset dzieci w wieku od 6 do 17 lat wykazały ponadto, że pozostawienie na noc w ich sypialni urządzenia elektronicznego (telefonu, komputera lub telewizora) powodowało niewystarczający, zbyt krótki dla danego wieku sen. Inne badania przeprowadzone w USA dowodzą, że z komórką śpi ponad 60 proc. nastolatków, z czego 38 proc. wysyła wiadomości leżąc już w łóżku, a blisko 8 proc. z nich dwa lub więcej razy w tygodniu budzi się w nocy, ponieważ otrzymało wiadomość i musi ją odczytać.

Dlaczego urządzenia elektroniczne mają tak zły wpływ na nasze dzieci?

Naukowcy wskazują na kilka kwestii:

  1. Nieustanny dostęp do strumienia danych, informacji na temat znajomych, tego co dzieje się w okolicy, powoduje ekscytację i emocje uniemożliwiające zasypianie.
  2. Duża wrażliwość oczu u dzieci i nastolatków powoduje, że sztuczne światło prawie dwukrotnie zmniejsza wydzielanie melatoniny – naturalnego hormonu umożliwiającego zasypianie. Dzieje się tak dlatego, że średnica źrenicy w przypadku dzieci jest większa niż dorosłych co sprawia, że do oka dostaje się więcej światła. Tymczasem wydzielanie melatoniny jest zależne od natężenia światła wpadającego do oka – im ciemniej, tym więcej się jej wydziela.
  3. Niebieskie światło, które wydzielają elektroniczne urządzenia: komputery, tablety czy smartfony, bardziej zakłóca wydzielanie melatoniny, wskutek czego zegar biologiczny dziecka całkowicie się rozregulowuje.
  4. Dzieci nie powinny także zbyt dużo czasu spędzać przed telewizorem. Skutki zbyt długiego przesiadywania przed migoczącym ekranem nie kończą się na wadach wzroku i postawy.
  5. Coraz częściej do szpitali trafiają mali pacjenci  uzależnieni od multimediów. Mają ostre stany pobudzenia, niepokoju związane z tym, że zabroniono im oglądać telewizję lub odcięto od Internetu. Bywa, że ich stan jest na tyle poważny, że trzeba je hospitalizować na oddziale psychiatrii.

Eksperci więc zalecają:

  • Do trzeciego roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać telewizji,
  • Do 7. roku życia mogą przed telewizorem lub komputerem siedzieć pół godziny dziennie,
  • Do 12. roku życia – maksymalnie godzinę.

Dlaczego oglądanie telewizji ma negatywny wpływ na dziecko?

Dzieci mają widzenie w tzw. trójwymiarze i widzą obraz trójwymiarowo. Tymczasem obraz na ekranie lub monitorze jest dwuwymiarowy. Oglądania telewizji wiąże się więc z zaburzeniem prawidłowego rozwoju dróg wzrokowych.

Warunkiem rozwoju mowy jest kontakt z ludźmi, a telewizja czy komputer nie zastąpią człowieka.

Gdy dziecko za dużo czasu spędza przed ekranem, mogą się pojawić także problemy w kontaktach międzyludzkich – dzieci zapatrzone w ekran mają zbyt mało okazji, by nauczyć się odczytywania emocji drugiego człowieka, nie wspominając już o rozumieniu swoich.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...