Z refundowanych szczepień przeciw grypie chętnie korzystali w minionym sezonie seniorzy. Wśród zaszczepionych znalazły się 84 osoby, które przekroczyły setny rok życia – informuje Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Eksperci uważają, że seniorzy są świadomi ryzyka powikłań pogrypowych i coraz częściej szczepią się przeciw grypie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w sezonie 2018/2019 z refundowanych szczepień skorzystało 236 tys. 531 osób starszych w wieku 65-106 lat. Wśród nich 45 proc. miało powyżej 75 lat. Najstarsze osoby, które skorzystały ze szczepień miały 106 lat.

Lekarze wskazują, że wśród licznych korzyści wynikających ze szczepienia się seniorów jest m.in. zmniejszone ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i ewentualnych powikłań.

Szacuje się, że liczba zgonów z powodu grypy u zaszczepionych osób starszych spada o 80 proc. – mówi przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak,.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną ekspertów medycznych. Jego celem jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami.

Red. (źródło: PAP)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA